Filipíny a důležité informace o nich

Co základního byste měli vědět o Filipínách? Projděte si náš stručný přehled, najdete v něm celou řadu užitečných informací.

Státní zřízení

Od roku 1986 je Filipínská republika parlamentní demokracií, hlavou státu je prezident volený přímou volbou na šestileté období.

Administrativní členění

Administrativně se Filipíny dělí na tři ostrovní skupiny Luzon, Visayas a Mindanao. Ty jsou dále správně členěny do 18 regionů, 81 provincií, 144 měst, 1 490 obcí a 42 029 malých obcí.

Filipiny-Manila-je-hlavnim-mestem-Filipin.jpg

Úřední jazyk

Úředním jazykem na Filipínách je angličtina a filipínština.

Časový posun

Časový posun Filipín činí plus 7 hodin oproti zimnímu středoevropskému času. Pokud u nás v zimě máme například 10 hodin, na Filipínách už je podvečerních 17 hodin (v létě, při posunu času, je 16 hodin).
  • Během zimního času: Filipíny + 7 hodin
  • Během letního času: Filipíny + 6 hodin

Měna a peníze

Měnou je zde filipínské peso (PHP), dále dělené na 100 centavos. V oběhu jsou mince v nominální hodnotě 10 a 25 centavos a 1 a 5 pesos a bankovky 10, 20, 50, 100, 500, 1 000 a 2 000 pesos. Nejvýhodněji směnitelnou cizí měnou je americký dolar, jehož kurz se průměrně pohybuje okolo 50 PHP za 1 USD.

Komunikace

Internet

Ve větších městech je dostupná hustá síť internetových kaváren, cena za jednu hodinu připojení činí průměrně 50 PHP. Ve větších hotelech je běžně dostupná Wi-Fi síť. Pro připojení k internetu lze na Filipínách též zakoupit předplacenou datovou kartu, jejíž cena se pohybuje okolo 50 PHP za den.

Pošta

Pošty v turistických oblastech fungují dobře, jejich otevírací doba je obvykle od 9 do 17 hodin s dvouhodinovou polední pauzou. Pohledy či dopisy putují do ČR zhruba týden.

Telefonování

Hustá síť mobilních operátorů zajišťuje ve většině země kvalitní mobilní spojení. S problémy se můžete setkat pouze v odlehlých částech Filipín. Spojení s Evropou uskutečníte i prostřednictvím pevné telefonní sítě na poštách, v hotelích či z budek na předplacené karty. Při volání z hotelů si raději předem ověřte cenu, tarify mohou být velmi vysoké.

Důležitá čísla

Mezinárodní předvolba: 0063

Záchranné složky

  • Hasiči: 16016
  • Policie: 117, 166
  • Ambulance: 117, 16911

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky na Filipínách

  • Rufino Pacific Tower 30th floor
  • 6784 Ayala Avenue
  • Makati City, Manila

Telefon: +63 281 111 55

Fax: +63 281 110 20

E-mail: manila@embassy.mzv.cz

Zdravotní péče

Zdravotní péče ve velkých městech je na Filipínách na velmi slušné úrovni. Mimo ně jsou zdravotnická zařízení vesměs zanedbaná a s nedostatečnou péčí či erudicí lékařů. Za ošetření se vždy platí v hotovosti, ceny jsou vyšší než v České republice, před cestou se doporučuje uzavřít v ČR dostatečné cestovní připojištění. Pokud potřebujete lékaře, kontaktujte svou zdravotní pojišťovnu nebo emergency kontakt.

Celní předpisy

Při příletu na Filipíny je každý turista povinen vyplnit celní deklaraci. Povolen je dovoz věcí osobní spotřeby, 200 ks cigaret, 50 ks doutníků a 2 litry alkoholu. Pod vysokými tresty je přísně zakázán dovoz ovoce, zbraní, pornografie, vzácných kovů neuvádějících pravou ryzost, protistátních materiálů a přístrojů k provozování hazardních her. Vyvážet se nesmí korály a orchideje.

Na letišti v Cebu se platí odletová taxa 750 PHP nebo 15 USD (měnu lze i kombinovat).