1. Fischer.cz
 2. Informace pro klienty
 3. Před odletem na dovolenou

Seznam věcí na dovolenou: na co nezapomenout?

Abyste předešli malým či větším komplikacím při cestování, níže uvádíme stručný seznam úkolů a věcí, na které byste měli před odjezdem myslet. Dle našeho návodu jednoduše zjistíte, co si s sebou vzít na dovolenou a na co určitě nezapomenout.

Co s sebou na dovolenou

 1. Cestovní doklady a víza
 2. Peníze
 3. Lékárnička
 4. Kosmetika a hygienické potřeby
 5. Plážové vybavení
 6. Elektronika a další nezbytnosti

Cestovní doklady a víza

Ujistěte se včas, zda máte platné cestovní doklady. Do zemí mimo Evropskou unii je třeba mít platný cestovní pas, popř. ještě víza. Přehled vybraných zemí, které toto vyžadují najdete v sekci víza a cestovní doklady. Aby vaše cesta probíhala hladce a vy jste s sebou měli všechny potřebné dokumenty, nezapomeňte přibalit letenky či poukazy (elektronickou letenku), stvrzenku o zaplacení (potvrzení o rezervaci), vouchery a další nutné doklady.

Peníze

Pokud chcete, aby vás při cestování opravdu nic nepřekvapilo, vyplatí se vzít si s sebou na dovolenou hned několik druhů měn. Před odjezdem a po návratu do České republiky je vhodné mít u sebe české koruny pro případ nákupu drobností a občerstvení. Dle typu destinace se vybavte měnami jako jsou eura nebo americké dolary, které lze uplatnit ve většině států. A pokud to je možné, nezapomeňte směnit dostatečný obnos peněz na lokální měnu země, do které míříte.

Stále oblíbenější mezi turisty je platba kreditními kartami přímo na místě. Nezapomeňte si však předem zjistit, jaké poplatky za použití v zahraničí si účtuje vaše banka.

Lékárnička

Rozhodně si s sebou na dovolenou nezapomeňte zabalit nejnutnější léky a zdravotnické potřeby. Doporučujeme mít u sebe obinadlo, obvaz, náplasti normální + voděodolné, léky na kašel a nevolnost, krémy či gely na štípnutí, alergii a popáleniny. Neprohloupíte přibalením léků na tlumení bolesti, balzámu na rty, nebo repelentu proti hmyzu. Dámy nezapomenou na hygienické potřeby a samozřejmě pravidelně užívané léky.

Kosmetika a hygienické potřeby

Jedná se o jeden z nejdůležitějších bodů v seznamu věcí na dovolenou. Jistě tedy nezapomeňte na  mýdlo, šampon, kondicionér, přípravky na úpravu účesu – gely, laky, dále hřebeny, kapesníky, toaletní papír, kartáčky na zuby, pastu, holení pánské/dámské. Z kosmetiky potom dámské malování, zrcátko, odličovací tampóny, antiperspirant. Pokud hotel tyto služby nenabízí nezapomeňte přibalit fén, kulmu, či žehličku na vlasy.

Plážové vybavení

V seznamu věcí na dovolenou nesmí chybět hlavně plážová výbava. Přibalte tedy do svého zavazadla osušky a ručníky, podložku na pohodlné ležení na pláži, pantofle k vodě, boty do vody, krémy na opalování, sportovní potřeby, šnorchlovací sadu, sluneční brýle, plážovou tašku a zábavu v podobě her, karet, časopisů, knížek, tabletu nebo MP3.

Elektronika a další nezbytnosti

Ve vaší výbavě by jistě neměl chybět ani fotoaparát nebo kamera + potřebné příslušenství jako nabíječky, baterky, případně podvodní obal nebo dalekohled, který se hodí především při plavbách. Samozřejmostí je mobil a nabíječka. Do některých destinací je vhodné vzít si s sebou el. redukci. Aby byl váš seznam věcí na dovolenou kompletní připište si na něj ještě drobnosti jako kapesní nůž, deštník či pláštěnku, průvodce a slovník, manikúru, šití, baterku a cestovní polštářky.

Co si ověřit a na co nezapomenout

 1. Zavazadla
 2. Cestovní pojištění
 3. Co můžete převážet v letadle
 4. Zdravotní doporučení
 5. Ostatní důležité informace

Zavazadla

Pokud cestujete letadlem, informujte se předem o váhových limitech zavazadel a o možnostech přepravy nestandardních zavazadel, jako jsou například neskladná zavazadla, nebo sportovní vybavení. Ty totiž můžete převážet jen za určitých podmínek. Kompletní informace najdete v záložce zavazadla.

Cestovní pojištění

Vyrazit na zájezd bez cestovního pojištění je obrovský hazard. Nezapomeňte si jej proto před odjezdem sjednat. Zvolit si můžete pojištění, které nejlépe odpovídá výběru vaší dovolené. CK FISCHER vám nabízí pojištění k jakémukoliv typu zájezdu.

Co můžete převážet v letadle

Než-li začnete skládat věci do zavazadel, podívejte se předem, co si s klidným svědomím na dovolenou můžete vzít a co raději nechat doma. Seznam povolených a zakázaných předmětů najdete v záložce předměty zakázané přepravovat v letadle.

Zdravotní doporučení

Pro aktuální informace o zdravotních doporučeních, jako je například očkování, volejte naši infolinku 255 787 787, nebo se ptejte na kterékoliv pobočce CK FISCHER.

Ostatní důležité informace

Chcete zjistit podrobnější informace o destinacích týkající se například směny peněz, místních zvyků, dopravních předpisů a dalších? Podívejte se na stránku příslušné destinace.

Šťastnou cestu!