Fauna a flóra Kuby. Jaké rostliny a zvířata uvidíte?

Mezi více než 6 tisíci hlavními druhy stromů na Kubě vynikají borovice a mangrovové porosty. Mangrovy tvoří 26 % z celkově zalesněné plochy ostrova, pokrývají téměř 5 % pobřeží, chrání krajinu před erozí a poskytují útočiště malým rybám a ptákům.

Kuba-foto-fauna-1.jpg

Královskou palmu má Kuba jako národní strom ve státním znaku, zároveň tvoří emblém pivní značky Cristal. Poznáte ji snadno podle stvolu trčícího z koruny a hladkého kmene připomínajícího kámen. Rostou zde i kokosové palmy, palma barrigona s typickými boulemi na kmeni a též mimořádně vzácná, prehistorická palma korková.

Vegetace v deštných pralesech na Kubě

Ve vyšších polohách, mezi 500 až 1 500 metry nad mořem, se nacházejí deštné pralesy. K jejich původním dřevinám patří erbovník a mahagonový strom, ale vzhledem k umělému zalesňování dnes převládá eukalypt, který je sice elegantní a romantický, avšak poněkud agresivní vůči ostatním rostlinným druhům.

Kuba-foto-fauna-2.jpg

Na Kubě rostou také tisíce druhů – často původních – kapradin, kaktusů a orchidejí. Národní květinu, bílý jasmín mariposu, poznáte podle omamné vůně a okvětních lístků připomínajících stejnojmenného motýla.

Národní parky na Kubě

Ze čtrnáctky kubánských národních parků patří k nejznámějším šestice následujících.

Název Provincie Rozloha (km2) Popis Rok zapsání na seznam UNESCO
Viňales Pinar del Río 111 Údolí tabákových plantáží a vápencových útvarů (mogoty) 1999
Alejandro de Humboldt Holguín, Guantánamo 707 Území s jedinečnou biologickou pestrostí 2001
Jardines de la Reina Ciego de Ávila, Camagüey 2 156 Korálové souostroví „Královniny zahrady“  
Desembarco del Granma Granma 326 Útesy, kde začala Kubánská revoluce 1999
Pico Turquino Granma, Santiago de Cuba 232 Nejvyšší bod Kuby (1 974 m) s deštným pralesem  
Ciénaga de Zapata Matanzas 4 189 Bažinaté území s největším mokřadem v Karibiku  

Většina původních druhů už na Kubě není, stále je ale na co se dívat!

Kuba sice není vyhlášenou přírodní lokalitou z hlediska volně žijící zvěře, nicméně zde žije 350 druhů ptáků. V některých oblastech máte příležitost spatřit nejmenšího ptáka na světě – kolibříka menšího než čmelák. Kubánský národní pták se jmenuje tocorro a má pírka v barvách státní vlajky – červená, modrá a bílá. Podle odborníků se na Kubě znovu objevila žluna královská, opeřenec považovaný již za vyhynulého.

Kuba-foto-fauna-3.jpg

Velcí savci byli lovem na Kubě téměř vyhubení. Údajně největší původní kubánský savec, čtyřkilový hlodavec stromová myš, přežívá na izolovaných ostrůvcích. K dalším zajímavým druhům patří motýl mariposa de cristal a vzácná ryba manjuarí, považovaná za živou fosilii.

Obojživelní živočichové spjatí s Kubou

Plazi jsou na Kubě zastoupení poměrně hojněji. Daří se tu krokodýlům, leguánům, ještěrkám a 15 druhům nejedovatých hadů. Hroznýš majá, příbuzný s anakondou, dorůstá délky až 4 metrů. V moři lze pozorovat například delfíny.