×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!
Zavřít

Zvolte cílové destinace

Bohužel jsme nic nenašli
Zavřít

Doprava

Typ dopravy

Vyberte si typ dopravy a odletové letiště

Odletová letiště:

Zavřít

Termín a délka

Vybrané termíny

Zavřít

Zadejte obsazenost

Smazat pokoj

Počet cestujících 1. pokoj

Věk dětí

1. dítě
2. dítě
3. dítě
4. dítě
5. dítě

přidat další pokoj

Dějiny Kuby. Historie od Kolumba po Castra

Novodobá historie Kuby se začala psát 28. října 1492, kdy ostrov pro Evropany objevil Kryštof Kolumbus, a začala éra španělské kolonizace. Do této doby zemi obývaly indiánské kmeny Sibonejů, Tainů a Karibů, jejichž populace Španělé vesměs odvlekli do otroctví a zdecimovali. Kuba se tehdy stala centrem karibského obchodu s otroky a významným místem pro pěstování cukrové třtiny.

Ze španělského područí do spárů komunistů

Španělskou kolonií zůstala země až do roku 1898, kdy správu nad ní po vítězné španělsko-americké válce převzaly Spojené státy. V roce 1902 získala Kuba nezávislost pod podmínkou ponechání části území – dnes nechvalně proslulé základny Guantánamo – ve správě USA (za 2 tisíce zlatých).

Kuba-foto-historie-1.jpg

Od roku 1933 na ostrově střídavě vládl diktátor Fulgencio Batista, jehož vládu v roce 1959 svrhl komunistický puč pod vedením Fidela Castra. V roce 1961 došlo na Kubě k takzvané invazi v zátoce Sviní, jejímž cílem bylo svržení Castra a jeho komunistického režimu. Paramilitantní akce kubánských uprchlíků, podporovaná americkou vládou a CIA, skončila naprostým fiaskem a rychlou porážkou osvobozeneckých sil Castrovou armádou vycvičenou SSSR.

Kubánská revoluce vítězí

Castro zcela ovládl zemi jako totalitní diktátor a Kuba se stala součástí socialistického bloku. Podstatný vliv tehdejšího Sovětského svazu se projevil i jeho snahou umístit zde roku 1962 jaderná sila, což vedlo k největšímu konfliktu Studené války, takzvané Karibské krizi.

Kuba-foto-historie-2.jpg

Kuba zůstala socialistickým státem s diktaturou komunistické strany i po pádu Železné opony v roce 1990. Vzhledem k dlouhotrvajícímu hospodářskému embargu ze strany USA a dalších zemí a následné ekonomické stagnaci vláda pomalu ustupuje od striktních komunistických hospodářských principů. V poslední době se výrazněji otevírá světovým trhům a začíná dokonce podporovat drobné podnikání.

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím
Zavřít

Upřesnit hledání

Stravování

Pláž

Vzdálenost od pláže:

Typ dovolené:

Smazat

Minimální kategorie hotelu

Cena zájezdu za všechny osoby

min. 0 kč
max. 900 000 kč
min. 0 kč max. 900 000 kč
 

Vzdálenost aquaparku:

Vybavení hotelu

Sport/zábava

Typ pokoje

Vybavení pokoje