Praktické informace Maledivy

Elektrický proud

Na Maledivách nemají rozvodnou síť elektrické energie. Pro hlavní město Male funguje centrální dodavatel elektřiny. Dodávku elektrického proudu pro jednotlivé ostrovy a turistická střediska zajišťují dieselové generátory v provozu 24 hodin denně.

Maledivy-02.jpg

Napětí je mezi 220 – 240 V. Většina hotelů má v koupelnách zásuvky, které akceptují zástrčky se třemi kolíčky (jinak je nutný multi-zásuvkový adaptér, ve většině hotelů jsou k zapůjčení či k zakoupení) a holicí strojky na 110 V s výběrem přesné konfigurace. Pro přístroje nad 110 V potřebujete transformátor.

Pitná voda

Dávejte si dobrý pozor na kvalitu pitné vody. Doporučuje se nepít vodu z vodovodu a konzumovat pouze balenou vodu v plastových lahvích s neporušeným uzávěrem.

Bezpečnost a kriminalita

Maledivy platí za bezpečnou destinaci, přesto dodržujte základní opatření, abyste se vyhnuli případným nepříjemným zážitkům. Pro běžný pohyb v oblasti doporučujeme vyhotovit si kopie pasu. Dávejte si pozor na své osobní věci a zavazadla a buďte ostražití při výběru peněz z bankomatu. Nenechávejte ležet na pláži bez dozoru své šperky, peníze a cennosti a raději (stejně tak na originály dokladů) využijte hotelový trezor, který bývá součástí vybavení pokoje.

Poškodí-li se vaše zavazadlo během dopravy nebo jeho obsah není v pořádku, kontaktujte leteckou společnost a škodu nahlaste nejpozději do 7 dnů. Neučiníte-li tak, náhrada škody je vyloučena.

Opalování

Na Maledivách neplatí žádný přísný zákaz, co se týče typu plavek. Respektujte však, že opalování bez vrchního dílu plavek, natož bez nich, je zakázáno. Nezapomeňte na sluneční brýle a opalovací krémy s dostatečným ochranným faktorem.

Jak se domluvit na Maledivách?

Úředním jazykem Malediv je divehi neboli divéhština. Druhý úřední jazyk, angličtina, se používá pro jídelní a nápojové lístky, informační tabule v hotelích, bankách a ostatních úřadech.