1. Fischer.cz
 2. Maroko
 3. Maroko
 4. Důležité informace

Důležité informace před dovolenou v Maroku

Státní zřízení

Marocké království je konstituční parlamentní monarchií, v jejímž čele stojí král s rozsáhlými pravomocemi. Dvoukomorový parlament se volí na pětileté období. Výkonným orgánem je vláda, jejíhož premiéra jmenuje a odvolává král.

Administrativní dělení

V současnosti se Marokem táhnou hranice 12 regionů (wilaya). Mají omezenou samostatnou působnost a jejich hlavou jsou guvernéři. Regiony se dále dělí na prefektury (většinou městské celky) a provincie (venkovské správní jednotky).

Kazdy-z-tuctu-marockych-regionu-ukryva-nadherna-zakouti.jpg

Úřední jazyk

Úředními jazyky v Maroku jsou arabština a berberština (od roku 2011). Téměř všichni zde hovoří také francouzsky (s ohledem na koloniální přítomnost Francie v minulosti), na severu také španělsky (díky geografické blízkosti Španělska).

Časový posun

V Maroku ukazují hodiny o jednu hodinu méně než v České republice (leží v  časovém pásmu GMT – Greenwich Mean Time). Během letních měsíců se tam zavádí letní čas.
 • Během zimního času: Maroko -1 hodiny
 • Během letního času: Maroko -1 hodiny

Měna a peníze

Měnou je marocký dirham (MAD), který se dále dělí na 100 centimů. V oběhu jsou mince v hodnotách 1, 5, 10 a 20 centimů, 0,5, 1, 2, 5 a 10 dirhamů a bankovky 20, 50, 100 a 200 dirhamů. Průměrný kurz se v roce 2017 pohyboval na úrovni 1 MAD = 2,4 CZK.

Komunikace

Internet

V Maroku je internet velmi dobře dostupný zejména v severní části země. Ve větších městech najdete řadu internetových kaváren, poplatek za hodinu připojení se pohybuje okolo 10 až 20 MAD. V nákupních centrech a lepších hotelech bývá běžné i bezplatné Wi-Fi připojení.

Velka-marocka-mesta-jako-Fas-disponuji-kompletni-infrastrukturou.jpg

Pošta

Rozsáhlá síť pošt má otevřeno následovně:
 • Pondělí až čtvrtek – 8.30 až 12.00 a 14.30 až 18.30 hodin
 • Pátek – 8.30 až 11.30 a 15.00 až 18.30 hodin
 • Sobota a neděle – zavřeno
Zásilky putují do ČR přibližně 10 dnů.

Telefonování

Pokrytí mobilním signálem je vynikající, dokonce i v horských a pouštních oblastech. Zavolat si můžete také z pošt a telefonních budek, mezinárodní hovory jsou však celkem drahé.

Důležitá telefonní čísla

 • Mezinárodní předvolba Maroka je +212.
 • Policie: 19 a 190
 • Hasiči a lékařská pomoc: 15
 • Nehody (ambulance): 150
 • Informace: 160 141

Kontakty úřady

Velvyslanectví ČR v Maroku

České velvyslanectví sídlí v hlavním městě Rabatu

Avenue Mohammed VI, 10
Rue Ait Melloul, Villa Merzaa
Rabat – Souissi
10000 Rabat
Telefon: +212 537 755 420-21
E-mail: rabat@embassy.mzv.cz
Webwww.mzv.cz/maroko

V-marocke-metropoli-Rabatu-se-nachazi-velvyslanectvi-CR.jpg

Honorární konzuláty se nacházejí v Casablance a Fásu.

Zdravotní péče

Státní zdravotní péče v Maroku dosahuje průměrné úrovně. V případě akutních potíží se obraťte na některou ze soukromých klinik ve větších městech. Lékařské služby jsou však drahé a vyžaduje se platba na místě, proto před dovolenou v Maroku uzavřete dostatečné zdravotní připojištění.

Pokud budete potřebovat lékaře, kontaktujte pojišťovnu, se kterou máte uzavřeno cestovní pojištění. Náklady na ošetření vám budou oproti dokladu po návratu zpětně proplaceny. V případě akutních zubních potíží hradí pojišťovna příslušnou část.

Celní předpisy

Marocké celní předpisy dovolují bezcelní dovoz oblečení a předmětů osobní potřeby. Omezení se však vztahují především na:

 • Tabák (max. 200 g zpracovaného tabáku),
 • alkohol (1 láhev vína, 1 láhev jiných alkoholických nápojů),
 • parfémy (1 balení parfému max. 150 ml, 1 balení toaletní vody max. 250 ml).

V případě léků musí druh a množství odpovídat předepsané osobní spotřebě.

Dovoz některých předmětů a látek je zcela zakázán. Týká se to především:

 • Některých druhů zbraní a střeliva,
 • omamných a psychotropních látek,
 • některých druhů zvířat.

Dovoz dronů všech typů a velikostí je podroben zvláštnímu povolení, které se vydává prakticky jen firmám za přesně určeným účelem a s časovým omezením.

Dovoz valut není omezen, nicméně pokud by hodnota při výměně přesahovala 100 tisíc marockých dirhamů (cca 240 tisíc Kč), je třeba její výši nahlásit na celní správě při vstupu do země. Dovoz marockých dirhamů je povolen pouze do 2 tisíc MAD.

Marocké orgány mají právo ověřit u přijíždějících turistů jejich finanční zajištění pro pobyt v Maroku. Důkaz finančního zajištění turistického pobytu v Maroku představuje hotovost, šeky nebo kreditní karty, popř. hotelový voucher.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Maroku.)