Příroda Mexika. Fauna a flóra, která vás okouzlí

Příroda v Mexiku je velice rozmanitá. Může za to značná rozloha země a několik podnebných pásů. Nížiny severního Mexika pokrývají převážně polopouště a vyprahlá krajina, chudá na vegetaci i na živočichy. Jižní Mexiko pokrývají deštné lesy s bohatým zastoupením fauny a flóry. Polohy nad 2 500 m n. m. charakterizuje vysokohorské prostředí, které obývají studenomilné druhy.

Priroda-Garrafon-Natural-Reef-Park-Isla-Mujeres.jpg

Národní parky Mexika

V Mexiku se nachází několik desítek národních parků. V následující tabulce rekapitulujeme přírodní rezervace v oblasti Yucatánského poloostrova.

Název NP Rok vzniku Stát Rozloha (km2)
Arrecife Alacranes 1994 Yucatán 3 337
Arrecifes de Cozumel 1996 Quintana Roo 119
Arrecife de Puerto Morelos 1998 Quintana Roo 90
Arrecifes de Xcalak 2000 Quintana Roo 179
Costa Occidental de Isla Mujeres 1996 Quintana Roo 86
Dzibilchaltún 1987 Yucatán 5
Isla Contoy 1998 Quintana Roo 51
Tulum 1981 Quintana Roo 6

V Mexiku rozhodně nerostou jen kaktusy

Jednotlivé druhy rostlin se v Mexiku vyskytují podle nadmořské výšky. V pobřežních lokalitách do 600 m n. m. jsou to tropické stromy, keře a květiny. Oblíbenou plodinu představují také sladké brambory, batáty. Mezi 600 až 1 800 m n. m. leží nejúrodnější půda pro pěstování pšenice, kukuřice, rýže, tabáku a kávy. Nacházejí se zde i plantáže s banány, ananasem, cukrovou třtinou nebo kaučukovníkem. Ve výškách nad 1 800 m n. m. na stepích a pastvinách rostou agáve a kaktusy.

Rozmanitost fauny Mexika na suchu i ve vodě

Díky poloze Mexika na jeho území žijí zvířata ze Severní Ameriky, jako jsou jeleni, srnci či medvědi, i jihoamerické druhy, mezi něž patří například pásovci, jaguáři nebo opice. Nejpočetnějším zástupcem fauny je bezesporu hmyz. Nebezpečné skupině plazů kraluje prudce jedovatý chřestýš. Pestrou faunou oplývají i zdejší vody. U Mexického zálivu se loví krabi a langusty, v Tichém oceánu krabi a ústřice a další mořští živočichové.