1. Fischer.cz
  2. Řecko
  3. Kos
  4. Poloha a geografie

Geografie Kosu. Vše o jeho poloze, zeměpisu a obyvatelstvu

Ostrov Kos, ležící od pomyslného srdce Řecka – metropole Atén – 340 kilometrů vzdušnou čarou, má rozlohu 295 kilometrů čtverečních. To z něj dělá 16. největší ostrov Řecka a třetí největší ostrov Dodekanés.

Umístění ostrova Kos, administrativní zařazení, sousedé

Název tohoto souostroví pochází od řecké číslovky 12 (dódeka), udávající počet hlavních ostrovů (proto česky též Dvanáctiostroví). Má celkovou plochu 2 663 kilometrů čtverečních. Leží v jihovýchodní části Egejského moře u tureckého pobřeží a tvoří ho 18 obydlených ostrovů a mnoho dalších bezvýznamných ostrůvků.

Kos se řadí k nejvýchodnějším řeckým ostrovům. Mapa ukazuje, že severně od něj se nachází další ostrovy Kalymnos a Pserimos a turecká pevnina s městem Turgutreis. Jihovýchodně od Kosu se táhne turecký poloostrov Datca, jižně se z moře zvedají ostrůvky Giali a Nisyros. Asi 50 kilometrů západním směrem leží ostrov Astypalea.

Recko-4-Kos-Nadherna-krajina-reckeho-ostrova-Kos.jpg

Kos a jeho povrch, pobřeží, hory, řeky

Ostrov Kos na mapě připomíná rychlou a dravou rybu 40 kilometrů dlouhou a 10 kilometrů širokou. Délka jeho pobřeží (plného krásných písečných pláží) dosahuje 112 kilometrů. Jižní část je spíše hornatá a prudce padá do moře, sever je více rovinatý. Nejvyšší bod, hora Dikeos, měří 846 metrů.

Osvěžující vodní toky byste na Kosu hledali marně. Bezejmenné potoky mají pouze sezónní charakter a jejich tok závisí na dostatečném množství srážek. Nejvýraznější vodní plochu na ostrově tvoří solné jezero Alykes, oddělené od moře dunami.

Demografie Kosu, největší města

Na Kosu žije asi 28 tisíc stálých obyvatel, více než polovina z nich v hlavním městě Kos na severovýchodě. Kromě mnoha letovisek patří k významným sídlům také:

  • Antimachia s jediným funkčním větrným mlýnem na ostrově,
  • Pyli se zříceninou byzantského hradu,
  • Zipari s pozůstatky raně křesťanské baziliky.

Naprostá většina obyvatel je řecké národnosti a hlásí se k řecké ortodoxní církvi.