Bassai

Lokalita: Řecko Peloponés Bassai
Typ: Památka UNESCO

Náš názor

Apollónův chrám v Bassai

Apollónův chrám v archeologické lokalitě Bassai v Arkádii tvoří společně s nedalekou Olympií jeden z největších turistických taháků Peloponésu. V roce 1986 se stal jako první řecká památka součástí světového dědictví UNESCO.

Apollónův chrám v Bassai se nachází v opuštěné krajině jihozápadní části Peloponéského poloostrova. Vede k němu silnice spojující obce Andritsaina a Figaleia, odkud směřuje odbočka k vodopádům a jeskyním v údolí říčky Nedy. Nejbližší větší města jsou Megalopoli, Meligalas, Kyparissia a Zacharo, krajské město Pyrgos leží asi 80 kilometrů daleko.

Obdivujte tři řády chrámu

Apollónův chrám v Bassai byl postaven v 5. století před naším letopočtem a jeho moderní objev učinil francouzský architekt J. Bocher roku 1765. Templ je zasvěcený bohu mytologie a náboženství Apollónovi – synovi Dia a Létó a zároveň dvojčeti bohyně lovu Artemis.

Stavba z vápence a mramoru v netypické orientaci východ-západ na první pohled udivuje svou velikostí i zachovalostí. Na délku měří 38,3 a na šířku 14,5 metrů. Obvod Apollónova chrámu tvoří 21 sloupů v neobvyklém poměru 6:15 v dórském řádu, vnitřní prostor celly vyplňuje 10 polosloupů v jónském řádu a nechybí ani sloup v korintském řádu (nejstarší dochovaný vůbec). Architektura chrámu tak využívá všechny tři základní řády starověkého Řecka.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím