Egio

Lokalita: Řecko Peloponés Egio
Typ: Město

Náš názor

Egio, nenápadné město s výrazným kulturním dědictvím

Ve starobylém městě Egio (Aigio) stojí za vidění především dlouhověký platan, chrám Panagia Trypiti a katedrála Panagia Faneromeni od slavného architekta Ernsta Zillera s výzdobou Constantina Fanelise. K prohlídce zve archeologické muzeum s nálezy od neolitu do pozdní doby římské včetně mramorové sochy Aigiocha z 1. století n. l.

Egio (zhruba 26 tisíc obyvatel) leží na severu Peloponéského poloostrova u Korintského zálivu. Trajekty z něj vyplouvají do malého přístavu Agios Nikolaos na protilehlém, 13 kilometrů dalekém břehu, ze kterého to není daleko do Delf. Kolem města vede dálnice A8 spojující 40 kilometrů vzdálenou Patru s KorintemAténami. I železnicí se dostanete do blízkého Diakopta, odkud jezdí kouzelná kalavrytská železnice.

Tisíciletý strom a řecký Šemík

Naprostá většina zajímavostí v Egio má souvislost s jeho dlouhou a bohatou historií – založeno bylo už v homérských časech a po roce 800 př. n. l. se stalo součástí prvního Achajského spolku. Kupříkladu platan poblíž živého náměstí Dhódheka Vrysses tam údajně roste už od roku 200, kdy byl věnován dějepisci Pausaniovi.

Kostel Panagia Trypiti zhruba 30 metrů nad mořskými útesy zase podle vyprávění stojí v místech, z nichž se zdejší rek Miralis roku 1821 zachránil před Turky skokem na koni do vody. Návštěvníci Egia se nikam vrhat nemusí a v horkém letním počasí se nejlépe osvěží na písečné pláži u obce Rododafni.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím