Kvalitní dálnice, železnice a další možnosti dopravy na Peloponésu

Hlavní dopravní tahy vedou především podél pobřeží Peloponésu. Zajišťují spojení mezi největšími městy, k významným památkám a také s ostatními řeckými regiony.

Recko-14-Pelopones-Most-Charilaose-Trikoupise-z-Antiria-do-Ria-pres-Korintsky-zaliv.jpg

Peloponés a jeho letiště

Na území Peloponéského poloostrova fungují dvě mezinárodní letiště. Jedná se o Kratikos Araxos u Patrasu (primárně určené pro vojenské účely) a o Kratikos Kalamata Vasilis Konstantakopoulos poblíž Kalamaty. Často se však využívá i mezinárodního letiště v Aténách (Eleftherios Venizelos), od Korintu vzdáleného asi 100 kilometrů.

Vlakem po Peloponéském poloostrově

Železniční síť není příliš hustá. V průběhu posledních pár let bylo několik tratí zrušeno, jiné se používají pouze k turistickým účelům během sezóny a jiné úseky se naopak teprve staví. V plánu je okružní propojení Korintu s Patrasem, Pyrgem, Kyparissií a Argem včetně odboček do Olympie, Katakola, Kalamaty a Nafplia.

Specialitou, kterou byste si určitě měli vyzkoušet, je úzkorozchodná kalavrytská železnice z pobřežního Diakopta na severu do horského městečka Kalavryta.

Peloponéská silniční síť

Podobně jako železnice je koncipována i silniční síť na Peloponésu, ovšem vzhledem k významu automobilové přepravy slouží motoristům mnohem více kilometrů. Jedná se především o dálnice:

  • A5 (vine se ze severu, novým moderním mostem Charilaose Trikoupise z Antiria do Ria překonává Korintský záliv a míjí Patras),
  • A7 (míří z Korintu přes Tripolis až na jih do Kalamaty),
  • A71 (odpojuje se z A7 u Megalopoli a táhne se do Sparty),
  • A8 (vede z Atén do Korintu a dále až do Ria, kde se napojuje na A5).

V plánu je dokončení dálnice A5 kolem Pyrgu až do Meligalas, kde se spojí s A7.

Jak řídit na peloponéských silnicích

Nezapomeňte, že i na Peloponésu platí řada zvláštností, typických pro řeckou automobilovou dopravu. Dálnice jsou zpoplatněné prostřednictvím plateb na mýtných branách, řečtí řidiči si často nelámou hlavu s dodržováním předpisů, vedlejší silnice bývají ve velmi špatném technickém stavu, ve velkých městech jsou běžné obří zácpy a systémy jednosměrek mohou někdy vést doslova k šílenství.

Recko-14-Pelopones-Mesta-na-Peloponesu-jako-Napflio-jsou-pro-ridice-hotovym-bludistem.jpg

Při půjčování auta doporučujeme obrátit se na našeho delegáta nebo na hotelovou recepci.

Autobusové linky má na starosti státní dopravce KTEL. Soukromí přepravci zajišťují např. linku z Pyrgu do Olympie každou hodinu od 5.15 do 21.45.

Lodní trasy

Z hlavního peloponéského přístavu Patrasu vyplouvají lodě do italské Ancony, ale též do Bari, Brindisi, Terstu a Benátek. Z Kyllini se můžete díky pravidelnému trajektu podívat na populární ostrovy Zakynthos a Kefalonie.