Aktivní dovolená na Zakynthosu: potápění, nákupy a noční život

Recko-7-Zakynthos-Uzijte-si-plavani-a-koupani-u-Modrych-jeskyni-na-Zakynthu.jpg

Sporty aneb buďte aktivní

Potápění

Zakynthos patří mezi nejlepší potápěčské lokality v Evropě a zároveň mezi nejzajímavější potápěčská místa na světě. Pod mořskou hladinou uvidíte mohutné skalní útvary, rozsáhlé jeskyně, skalní klenby a množství rozličných živočišných i rostlinných druhů.

Jachting

Pobřežní vody Zakynthu s nádhernou přírodou a poměrně klidným mořem jsou u jachtařů velmi oblíbené.

Plavání

Voda kolem ostrova je průzračně čistá a moře je většinou bezpečné. Pro malé děti jsou vhodné mírně se svažující písčité pláže s mělkou vodou v jižní a východní části Zakynthosu jako Kalamaki, Porto Koukla nebo Tsivili

Z dalších aktivit jsou oblíbené pěší turistika, jízda na koni a cykloturistika.

Suvenýry ze Zakynthu: od želvích dárků po sladkosti

Dárkovému sortimentu ze Zakynthosu výrazně dominují želvy, najdete je skutečně na všem možném. Zakynthoské obchůdky nabízejí nejrůznější suvenýry jako: 

  • ze dřeva vyřezávané sošky v africkém stylu,
  • sošky Buddhy všech velikostí,
  • péřové indiánské amulety,
  • keramiku,
  • "vtipně“ potištěná trička,
  • bambusové píšťaly a klepadla,
  • kožené řemínky a ozdobné šňůrky.

Olivový olej

Olivový olej ze Zakynthosu je opravdu vynikající a místní zřejmě moc nepřehánějí, když tvrdí, že je nejlepší z celého Řecka. Dá se koupit v jakémkoliv supermarketu na Zakynthosu, ale i podstatně levněji od soukromníků. 

Med

Zakynthoský med je velmi kvalitní. Prodává se i speciální tymiánový druh, který je hodně aromatický. Jako hezký dárek v pěkné skleničce se dají na Zakynthosu koupit i vlašské ořechy naložené v medu. 

Mantolato

Mantolato je vynikající zakynthoská specialita. Měkký, medově sladký a po pražených mandlích vonící dezert. Na první pohled vypadá jako turecký med, má ale jinou technologii produkce a jinou konzistenci. Vyrábí se z našlehané vaječné hmoty s medem, do níž jsou zamíchány pražené mandle. Lisuje se do hranatých forem a krájí na plátky.

Mantoles

Jedná se o pražené mandle obalené v cukrovo-medové polevě. Vzhledově připomínají buráky v cukru, chuťově se však jedná o zcela jinou delikatesu.

Zakynthoská cibule

Cibule obřích rozměrů a sladké chuti. Je trošku dražší než obyčejná, ale k sýru Feta nebo do salátu je nepřekonatelná.

Nakupování v obchodech

V turistických střediscích na Zakynthosu bývají obchody otevřeny denně většinou od 9. do 22. hodiny, v hlavním městě je zpravidla od 13. do 17. hodiny zavřeno. 

Zábava a noční život na Zakynthosu 

Nejrušnější centrum nočního života je Laganas. Večer se ale můžete bavit v podstatě ve všech turistických střediscích na Zakynthosu. Mezi místními obyvateli jsou oblíbené kluby podél cesty do Argassi, nedaleko hlavního města.

Svátky

K největším svátkům na Zakynthosu patří výročí úmrtí svatého Dionýsa 17. prosince a návrat jeho ostatků na Zakynthos 24. prosince. V těchto dnech se konají slavnostní bohoslužby, pouť a hlavním městem prochází procesí s ostatky světce.

Na přehled řeckých státních a náboženských svátků se můžete podívat zde.