1. Fischer.cz
  2. Karibik
  3. Praktické informace

Praktické informace o Karibiku

Karibik-I-v-Karibiku-si-davejte-pozor-na-bezpecne-opalovani.jpg

Přečtěte si základní, avšak velice užitečné informace o používaném elektrickém proudu, kvalitě vody a bezpečnostní situaci v Karibiku. Vzhledem k velké rozloze a rozmanitosti oblasti se samozřejmě může situace v různých destinacích odlišovat.

Elektrický proud

Téměř celý Karibik je elektrifikován sítí s napětím 110 V a plochými kolíky dle americké či britské normy. Pro evropské přístroje jsou tedy nutné adaptéry i měniče, které lze získat na recepcích některých rozsáhlých hotelových komplexů nebo koupit ve větších městech.

Voda

Pitná voda zde teče téměř ze všech kohoutků v řadu. Nicméně je často získávána odsolováním mořské vody, proto nemusí evropským turistům vždy dvakrát chutnat. Kvalitní, balenou vodu však zakoupíte velmi lacino téměř na každém kroku.

Bezpečnost a kriminalita

Bezpečnostní situace ve všech zmíněných oblastech je v turistických centrech vesměs dobrá, častá je tu pouze drobná pouliční kriminalita. Hlídejte si vždy svá zavazadla, hotovost, karty a cestovní doklady, nechoďte po setmění na opuštěná či odlehlá místa. Na Kubě, Jamajce a Bahamách je doporučováno vyhýbat se chudinským čtvrtím ve větších aglomeracích.

Opalování

Pozor! Tropické karibské slunce je skutečně velice silné a pobyt na něm bez ochranných prostředků nemusí mít pro nepřivyklého Evropana zrovna příjemné následky. A je celkem jedno, trávíte-li dovolenou v Dominikánské republice či na Arubě. Opravdu poctivě proto dodržujte zásady zdravého opalování, používejte krémy s vyšším faktorem, vyhýbejte se přímému slunci v poledních hodinách a noste pokrývku hlavy.

Jazyky

V karibské oblasti uslyšíte pestrou směsici jazyků od evropských až po afrikánské a kreolské dialekty. Na St. Lucii se například hovoří antilskou kreolštinou, na Curacau se používá papiamento. Téměř všude se však bez komplikací domluvíte anglicky nebo španělsky.

Víza

Přehled vízové povinnosti u jednotlivých karibských států.

Zdravotní péče

Zdravotní péče je zejména v soukromých klinikách srovnatelná s evropskou, ošetření se však vesměs platí na místě a v hotovosti, proto je užitečné mít uzavřeno cestovní při pojištění u některé renomované společnosti.