Kde najdete pobřeží Costa Cálida

Zhruba 250 kilometrů pobřeží ve španělských provinciích Murcia a Valencia, to je Costa Cálida/Costa Blanca. Na jihu začíná zhruba mezi městy Garrucha a Águilas, pokračuje kolem Cartageny, laguny Mar Menor a letoviska Torreviaje prakticky až k městu Xábia na severu. Nejvýchodnějším bodem je mys Cap de la Nau, asi 90 kilometrů vzdušnou čarou vzdálený od ostrova Ibiza.

Spanelsko-13-Costa-Calida-Seznamte-se-s-krajinou-Costa-Calida.jpg

Jižní a severní okraje celé destinace jsou hornatější. U města Mazarrón vystupují takřka ze Středozemního moře skaliska (často velice rozmanitě formovaná) masivu Sierra de las Moreras. Jeho nejvyšší bod, Morrón Blanco však dosahuje pouhých 492 metrů. Západně od města Cartagena se u pobřeží nachází přírodní park La Muela – Cabo Tiňoso, východně se rozkládá nevelká, avšak velice pěkná rezervace Calblanque. Nad letoviskem Benidorm se zvedá pohoří Serra D´Orxeta s vrcholem Aitana (1 559 metrů).

Největší přírodní bazén Evropy

Krajina spjatá s Costou Cálidou je převážně suchá, často připomíná polopouště. Příliš dešťových srážek tady v průběhu roku nespadne, proto zde tečou pouze menší toky jako Rambla de Benipila, velkou část roku vyschlé. Za zmínku ovšem stojí, že právě tady najdete nejrozsáhlejší evropskou slanou lagunu Mar Menor. Má plochu 170 km2 a zhruba 200 metrů široká a 22 kilometrů dlouhá kosa, která ji odděluje od moře, je pod názvem La Manga známá jako vyhlášené rekreační středisko.

Metropolí regionu Murcia je město stejného jména, největšími sídly Costy Cálidy jsou Alicante (330 tisic obyvatel), Elche (230 tisic obyvatel) a Cartagena (220 tisic obyvatel). K dalším význačným městům se řadí Mazarrón, Los Alcázares, San Pedro del Pinatar nebo Torrevieja.