Palma de Mallorca

Lokalita: Španělsko Mallorca Palma de Mallorca
Typ: Město

Náš názor

Toulky mallorskou metropolí

Palma de Mallorca je správní město Baleárských ostrovů a metropole Mallorky. Leží u zátoky dlouhé kolem 20 kilometrů. Má velký obchodní přístav s dobrým spojením s některými španělskými městy a letiště San Juan je jedním z nejfrekventovanějších v Evropě. Historické jádro je plné památek z dob arabské nadvlády, přičlenění ostrova ke Koruně aragonské i pozdějšího Španělského království.

Katedrála La Seu

Mezi nejvýznamnější a nejznámější památky ostrova patří katedrála La Seu. Pochází z roku 1230, kdy vládl Jakub I. Aragonský. Na základ stavby, dokončené až o 250 let později v gotickém stylu, byly použity kameny z arabské mešity, která zde stála původně. Poté ještě prošla rekonstrukcí vedenou slavným katalánským architektem Antoniem Gaudím.

Katedrála La Seu je impozantní budova s opěrnými oblouky a pilíři, s věžemi vysokými bezmála 60 metrů a se zvonicí s devíti zvony. Budova má tři brány a interiér osvětluje sluneční světlo, pronikající přes skla velkých kruhových rozet.

Palác Almudaina

Hned vedle katedrály stojí palác Almudaina, původní sídlo maurských vezírů, později rezidenční palác mallorských králů a dnes historické muzeum. Má obdélníkový půdorys a je obklopen čtyřmi věžemi, z nichž nejznámější je tzv. Věž anděla. Na královském nádvoří Patio del Rey stojí kaple sv. Anny (Capilla de Santa Ana) s románskou branou z červeného mramoru.

Hrad Castillo de Bellver

Gotický hrad ze 14. století, stojící na pahorku nad Palma de Mallorca, je velmi pěknou ukázkou středověké pevnostní stavby kruhového tvaru. Do roku 1349 sloužil jako královská rezidence, později jako vězení. Z horní terasy se pokocháte výhledem na město i zátoku.

Diecézní muzeum

Museo Diocesano najdete v Biskupském paláci. Představuje archeologické nálezy z prehistorie, doby římské i arabské včetně několika madon z různých období, gotické malby a bibliografické sbírky.

Radnice

Během toulek historickým centrem hlavního města Palma de Mallorca by žádnému návštěvníkovi neměla uniknout radnice ze 17. století, která ukrývá tzv. gigantes. Až 4 m vysoké dřevěné postavy vážící kolem 50 kg jsou během místních oslav vedeny městem ve slavnostních průvodech.

Plaza Mayor

Posedět v kavárně, obdivovat výtvory místních pouličních umělců nebo sledovat živé sochy můžete na náměstí Plaza Mayor v samotném srdci města. Kousek od náměstí najdete nejznámější tržnici v Palmě – Olivar, kde je k dostání čerstvé ovoce, zelenina či mořské ryby.

Burza La Llonja

Burzovní budova v gotickém stylu byla původně určena Komoře obchodníků města Palmy, dnes plní úlohu výstavní síně. Klenba je podepřena spirálovitými sloupy, které připomínají palmové kmeny.

Arabské lázně

Baňos Arabes jsou pravděpodobně pozůstatkem lázní, které tvořily součást arabského paláce z 10. století. Do dnešní doby se zachovala jen síň pro parní lázeň.

Bazilika de San Francisco

Z kláštera založeného v roce 1232 Jakubem I. Aragonským vyšel Junípero Serra, zakladatel kalifornského San Francisca. Za hlavním oltářem je hrobka „otce katalánštiny“, myslitele a filozofa Ramona Llulla.

Kostel Santa Eulalia

Tento farní kostel byl jedním z prvních, postavených po znovudobytí ostrova křesťany. V jeho interiéru uvidíte hezkou sbírku středověkých deskových obrazů.

Palác Solleric

Největší a nejznámější šlechtický palác v Palmě, postavený v mallorském stylu zkombinovaným s prvky francouzského a italského baroka, se pyšní jedním z nejkrásnějších patií. Dnes je využíván jako kulturní centrum, výstavní síň i informační kancelář.

Tržnice Olivar

Nejvyhledávanější tržnice v Palmě, v níž seženete čerstvé ovoce, zeleninu a zejména ryby, je zároveň ideálním místem pro pozorování mallorského života.

Pueblo Espaňol

Komplex ukazuje miniaturní napodobeniny významných staveb (kostely, domy, paláce i celé obce) z nejrůznějších částí Španělska. Jeho zajímavým zpestřením jsou ukázky místních řemesel.

Es Baluard

Galerie moderního a současného umění, umístěná v moderní budově včleněné do renesančních hradeb, vystavuje díla významných malířů Středomoří. Patří mezi ně například Picasso, Miró, Tápies či Barceló.

Muzeum Nadace Miró

„Území Miró“ v oblasti Marivent tvoří budovy a prostory, které byly majetkem Joana Miró, autora mnoha uměleckých děl výjimečné hodnoty. Dnes je spravuje „Fundació Pilar i Joan Miró a Mallorca“ a jsou přístupné i veřejnosti. Kromě jiného se zde konají výstavy, koncerty či konference a uvidíte tady více než 6 tisíců maleb, kreseb, črt, soch a jiných exponátů.

  • Neváhejte tedy a navštivte Palma de Mallorca na Mallorce.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím