Malý zeměpis velké Djerby

Djerba je největší z tuniských ostrovů a zároveň největší severoafrický ostrov. Na mapě ji najdeme na jihu Gabeského zálivu. Na jihovýchodě ji s pevninou spojuje Římská cesta, jejíž základy přetrvaly tisíce let. Na ostrov se dá dostat také trajektem z přístavu Ajim a samozřejmě letecky z mezinárodního letiště Djerba Zarzis.

Pobřeží Djerby je velmi mělké, hloubky přesahující dvě desítky metrů jsou až 20 kilometrů od břehu. Ostrov je tak přirozeně chráněn před náhlým vpádem lodí. Djerba je téměř plochá, i Nizozemsko by se oproti ní dalo považovat za hornatou zemi. Její nejvyšší „vrchol“ je vysoký pouhých 54 metrů. Rozloha ostrova je asi 514 kilometrů čtverečních, což zhruba odpovídá ploše Prahy. Hlavním městem je Houmt Souk, dalšími významnějšími městy jsou Midoune, Agir, Guellala nebo Ajim.

Obyvatelstvo a ekonomika ostrova Djerba

Obyvatelé Djerby jsou velice příjemní, přátelští a pohostinní. Původními obyvateli jsou Berbeři. Jedině na Djerbě se můžete setkat s jejich původním jazykem. Kromě toho zde v poklidu žijí vedle sebe muslimové, křesťané a židé.

djerba-Krasne-pobrezi-tuniskeho-ostrova-Djerba.jpg

Djerba trpí nedostatkem vody a to se odráží také v jeho hospodářství. Voda se sem dostává potrubním systémem, který vede přes Římskou cestu. Na Djerbě se daří olivám, z nichž se vyrábí olivový olej, dále se pěstují citrusy, datle, mandle, rajčata a obiloviny. Důležitý je také rybolov a chov ovcí.

Produkce však potřebám obyvatelstva nepostačuje, proto se více než 40 % potravin dováží ze zahraničí. Pro Tunisko, a Djerbu samozřejmě také, jsou velmi důležité příjmy z cestovního ruchu, které tvoří přes 50 % hrubého domácího produktu.

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím