Doprava Tunisko – pevnina. Autopůjčovny, busy, taxi

Tunisku máte na výběr z několika typů dopravy. Nejlevnější jsou městské autobusy, výhodně se dopravíte také taxíkem. Na výlety je nejlepší vypůjčit si auto. V hlavním městě Tunisu můžete kromě autobusů a taxi využít tramvajové tratě a městský vlak, kterému se v Tunisku říká metro.

Na kratší trasy využijte taxi

Taxi je po celém Tunisku levnou a pohodlnou variantou přepravy na kratší vzdálenosti. Taxi najdete na všech frekventovaných místech, ochotně vám ho zavolá recepce hotelu nebo restaurace, vůz je možné objednat také online. Taxi jsou vybaveny taxametry s pevnou cenou za kilometr, na orientační cenu je však vhodné se dopředu zeptat.

Foto-Tunisko-pevnina-doprava.jpg

Počítejte, že od 21.00 hodin je příplatek až 50 %. Řidič taxi vám může účtovat k ceně jízdy také příplatek za zavazadlo.

Buďte obezřetní v případě vozů, které mají svá stanoviště na letišti, kde si řidiči taxi mnohdy účtuji částky až několikanásobné. Vždy zkontrolujte, zda je zapnutý taxametr. Pokud si taxi zavoláte, je třeba zohlednit také čas cesty k vám. Ve špičce ve větších městech se musíte obrnit trpělivostí, jelikož sehnat volný vůz není snadné. Může se také stát, že vás řidič kvůli dopravní zácpě nevysadí přímo v místě, kam jste požadovali dopravit.

Tuniskou specialitou jsou sběrné taxíky s červeným pruhem, které se nazývají „louage“. Tyto mikrobusy jezdí mezi městy a sbírají cestující. Obdobně fungují i městské mikrobusy s modrým pruhem. Jízda tímto společným taxíkem vás vyjde levněji než jízda v klasickém taxíku.

Na výlet se vypravte autobusem

Ve velkých městech jako Hammamet, Sousse či Monastir fungují pravidelné městské autobusové linky. Nejsou příliš komfortní a nemají ani pevné jízdní řády, na druhou stranu za jízdné utratíte minimum.

Na delší vzdálenosti využijte pohodlnější linkové autobusy. Jezdí několikrát denně mezi většími městy, do menších měst a vesnic pouze občasně. Provozují je různé společnosti, kvalita busů tak může být různá. O časech odjezdů se informujte na nádražích, jedině tam vám poskytnou spolehlivé a přesné informace.

Pro cestování po Tunisku vsaďte na autopůjčovnu

V každém větším městě a letovisku můžete využít služeb autopůjčovny. S výběrem a zajištěním vozu vám ochotně poradí delegát CK FISCHER. Je třeba být starší 21 let a vlastnit platný mezinárodní řidičský průkaz více než jeden rok. Některé autopůjčovny vyžadují příplatek od řidičů mladších 25 let. Nedílnou součástí smlouvy o pronájmu vozidla musí být pojištění. Před podpisem smlouvy doporučujeme pečlivě pročíst veškeré informace a podmínky pronájmu.

Povinné minimum z dopravních předpisů

Na tuniských silnicích se jezdí vpravo, platí přednost zprava a to včetně kruhových objezdů. Pravidla silničního provozu odpovídají evropským standardům, přičemž značení je v arabštině a francouzštině. Ve městě je maximální povolená rychlost 50 km/h, mimo město 90 km/h, na vysokorychlostních silnicích až 110 km/h.

Tuniská silniční síť je poměrně hustá a hlavní komunikace na dobré úrovni. Dostat se do hlavních turistických destinacích a větších měst je naprosto bezproblémové. Dobrou zprávou je, že benzín je levný a čerpací stanice hojné.