Kairouan

Lokalita: Tunisko Tunisko - pevnina Kairouan
Typ: Památka UNESCO

Náš názor

Kairouan, poutní místo světového významu

Město Kairouan se považuje za čtvrtou nejsvětější lokalitu islámu. Některé zdroje dokonce tvrdí, že sedm cest k Velké Kairouanské mešitě, jedné z nejvýznamnějších v muslimském světě, může nahradit jednu pouť do Mekky. Staré město má čestné místo na seznamu světového dědictví UNESCO.

Kairouan leží v tuniském vnitrozemí asi 50 kilometrů jihozápadně od přístavního Sousse. Původ jeho názvu není těžké vypátrat. Vzhledem k tomu, že leží na okraji pouště, vychází z perského slova karvan, které do češtiny můžeme volně přeložit jako karavan – tedy něco ve smyslu odpočívadla pro karavany.

Vydejte se za historií Kairouanu

Posvátný Kairouan byl založen přibližně okolo roku 670 arabským generálem Okbou ibn Nafim jako vojenský tábor. O několik let později, v době vlády Mu'ávija I., se spolu s Mekkou a Medinou zařadil mezi nejvýznačnější poutní místa. V polovině 8. století, když padl do rukou berberů, se jeho věhlas začal pomalu vytrácet.

Až po návratu Kairouanu pod správu Arabů (za vlády Ibrahima I. ibn al-Aghlaba) nastal pro město zlatý věk. Byla vystavěna Okbova mešita s důležitou muslimskou univerzitou, kam se sjížděli slavní arabští učenci koránu i dalších vědních disciplín. Symbol města a zároveň nejvýznamnější stavbu tvoří Velká Kairouanská mešita, vystavěná na počest Okby ibn Nafiho. Další zdejší svatyně k uctívání Alláha jsou například mešita Tří bran nebo mauzoleum Sidiho Sahaba.

Podobná místa