Antalya

Lokalita: Turecko Turecká riviéra Antalya
Typ: Město

Náš názor

Antalya, vstupní brána Turecké riviéry

Antalya je největším městem Turecké riviéry i strategickým bodem pro cestu do historicky zajímavých starověkých lokalit, jakými jsou Termessos, Perge, AspendosSide. Za vlády císaře Hadriána vyrostlo ve městě mnoho paláců, chrámů a opevnění. Obdivovat můžete i řadu islámských staveb jako „Useknutý minaret“ Kesik Minare s chybějící horní částí.

Antalya (s aglomerací s více jak 2 milióny obyvatel) se rozkládá v Antalyjském zálivu u pobřeží Středozemního moře. Zdejší mezinárodní letiště Antalya Havalimani slouží pro celou turistickou oblast jižního Turecka. Kousek od města se nachází národní park Güllük-Termessos, jihovýchodním směrem se táhne pohoří Bey Daglari a severním Kuyucak Dagi.

Antalya a její památky

Antické město Attaleia založil v roce 158 př. n. l. pergamonský král Attalos II., jeho nástupce Attalos III. ho věnoval Římanům (nejznámější stavbou z tohoto období je tzv. Hadriánova brána). Později město od Římanů převzali Byzantinci, ve 13. století přešlo do rukou seldžuckých Turků z Konye, kteří jej přejmenovali na Adalia a vybudovali důležitý přístav. Po nástupu Osmanů připojil Adalii ke své říši sultán Murad I. Roku 1918 obsadila Antalyi italská armáda, po uzavření italsko-turecké dohody se o 3 roky později opět stala součástí tureckého státu.

Nejzajímavější částí Antalye je staré město Kaleici. Dominují mu náměstí Republiky (Cumhuriyet Meydani) s Atatürkovou jezdeckou sochou a Flétnový minaret (Yivli Minare) z roku 1212. Mešitu Tekeli Mehmed Pasa Camii najdete vedle kamenné Hodinové věže (Saat Kulesi).

Za zmínku stojí i 18 metrů vysoká věž Hidirlik Kulesi z 1. století, původně sloužící jako maják a součást opevnění. Západně od centra stojí vyhlášené Městské muzeum, ukrývající sbírky z doby kamenné, bronzové, římské a osmanské. Přístav v Antalyi prošel v 80. letech 20. století radikální obnovou. Nyní ho lemují drahé restaurace s obchody a slouží jako přístaviště turistických jachet a výletních lodí.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím