Aspendos

Lokalita: Turecko Turecká riviéra Aspendos
Typ: Město

Náš názor

Aspendos, nebývalá koncentrace antiky na jednom místě

Největším magnetem města Aspendos je antické divadlo. Dále zde jsou k vidění ruiny starověkého sídla, zbytky velké agory a baziliky (původně dlouhé 80 metrů), polokruhový oltář v odeonu a stadion. Jeho návštěva je povinností nejen pro milovníky historie.

Aspendos se nachází v turecké lokalitě Büyükbelkiz, asi 12 km vzdušnou čarou na sever od břehů Turecké riviéry. Je výtečně dostupný z letovisek jako LaraBelekBogazkent, Side či Kizilot. Z centra Antalye se k němu dostanete během třičtvrtěhodinky.

Památky v Aspendu

Město Aspendos bylo založeno kolem roku 1000 př. n. l. pod vedením věštce Mopse. Po obsazení Alexandrem Velikým připadlo Řekům, pod jejichž vládou doslova rozkvetlo. Ve 2. století n. l. zde Římané postavili divadlo až pro 20 tisíc diváků (honorace sedávala ve spodní části, v horní se tísnil lid). Kamenné jeviště zdobily mramorové desky, vlysy a sochy, z nichž se zachoval jen reliéf boha Dionýsa (Bakcha), tehdejšího patrona divadla. Vstupenkami bývaly keramické žetony se symboly úsměvu (pro komedie) nebo úšklebku (pro satiru). Jejich ukázku spatříte v místním muzeu.

Na sever od Aspendu leží zbytky vodních věží (nádrží na vodu) a segmenty akvaduktu. Do města přiváděl vodu ze vzdálenosti až 30 kilometrů. Jižním směrem stojí za vidění Seldžucký most. Původně měřil 18 metrů a bez problémů pod ním proplouvaly námořní lodě. Řeka Köprücayi se časem zanášela pískem, most chátral a oblouky se zřítily do vody. Když Turci potřebovali na druhou stranu, spravili spadlé oblouky. Využili k tomu nejkratší vzdálenost, takže most je dnes poněkud křivý.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím