Treky, památky, nákupy. Na jakou zábavu v Albánii se těšit

Přestože si Albánie vysloužila pověst chudé země, během dovolené se tam rozhodně nudit nebudete. Ukrývá nádhernou přírodu, pamětihodnosti UNESCO, spoustu příležitostí k nakupování a řadu dalších možností zábavy.Albanie-zabava-Mnozstvi-aktivit-v-Albanii-se-toci-kolem-vodnich-sportu.jpg

Sport

Hotely v Albánii nabízejí základní sportoviště jako multifunkční hřiště, bazény, posilovny či stolní tenis. Na plážích si lze zahrát beach volejbal nebo se věnovat vodním sportům. Nádherná příroda láká k procházkám, cyklistice a turistice (za zmínku stojí značení turistických cest od českých dobrovolníků v oblasti Albánských Alp). Horské oblasti lákají milovníky horolezectví (Munella v regionu Shkodër, údolí řeky Valbony, národní park Qafë-Shtamë a další).

Turistické atrakce

V Albánii najdete celkem trojici lokalit zařazených na seznam světového dědictví UNESCO. Jedná se o: Z 15 přírodních národních parků je největší národní park Hotova-Dangelli (s rozlohou zhruba 344 kilometrů čtverečních) a nejstarší šestice národních parků vyhlášených v roce 1966 (Dajti, Drenova, Llogara, Lura, Thethi a Valbona). Naprostá většina z nich zahrnuje především nádherné hory, hluboká údolí s vodopády, jezera a jiné přírodní skvosty.Albanie-zabava-Vylet-lanovkou-na-horu-Dajti-nad-Tiranou.jpg

Nakupování a suvenýry

Přestože se v posledních letech situace výrazně zlepšila a v každém velkém městě je v provozu supermarket, nenajdete ještě v Albánii příliš mnoho moderních nákupních středisek, která představují standard jinde v Evropě. Výjimku tvoří galerie City Park, Toptani Shopping Center a obchodní dům Coin v metropoli Tiraně. Díky tomu však budete mít více času na průzkum tradičních trhů jako například uličky Pazari i Vjetër v Kruje.

K typickým albánským suvenýrům patří džezvy, hrnečky na kávu, kroje, ručně tkané koberce, sošky národního hrdiny Skanderbega či talíře na stěnu. Vybírat můžete z ohromného množství zdobené keramiky, dřevěného nábytku, látek či stříbrných filigránů.

Obchody mají často otevřeno po celý týden, od pondělí do soboty většinou mezi 8 a 12 hodinou a mezi 15 a 20 hodinou, o nedělích jen dopoledne.

Noční život

Rušný noční život ovládá především nejdůležitější přímořská letoviska jako Durrës (Drač), Lezhë, Fier, Vlora či Saranda. Zvláště kolem pobřežních promenád tam je v provozu množství restaurací, barů, kaváren a hospůdek. Během roku se konají rozličné kulturní akce a festivaly, zvláště náboženské slavnosti.
 • Státní svátky Albánie1. až 2. ledna – Nový rok (Viti i Ri)
 • Únor – Malý Bayram (Bajrami i Vogël)
 • 14. března – Den jara (Dita e Verës)
 • 22. března – Nevruz (Nevruz)
 • Březen/duben – Velikonoční pondělí (Pashkët Ortodokse)
 • 1. května – Májový den (Një Maji)
 • 19. října – Den Matky Terezy (Dita e Nënë Terezës)
 • Listopad – Velký Bayram (Bajrami i Madh)
 • 28. listopadu – Den nezávislosti (Dita e Pavarësisë)
 • 29. listopadu – Den osvobození (Dita e Çlirimit)
 • 25. prosince – Narození Krista (Krishtlindje)