Pelješac

Lokalita: Chorvatsko Dalmácie Pelješac
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Pelješac, poloostrov na jihu dalmatského území

Poloostrov Pelješac je po Istrii nejen druhým největším v Chorvatsku, ale také nabízí dlouhou řadu zajímavých historických a přírodních lokalit. Jeho krásou budete omámeni. A jeho návštěvu si pro jistotu rozvrhněte na několik dní.

Pelješac (rozloha 348 km2) se táhne v délce 65 kilometrů a šířce maximálně 8 kilometrů podél pobřeží Jižní Dalmácie. S pevninou ho spojuje úzká šíje u hlavního správního města Ston, proslaveného gigantickým pevnostním systémem a rozsáhlými salinami. Je to na východě poloostrova, který dělí asi 55 km od Dubrovníku. Poloostrov je součástí Dubrovnicko-neretvanské župy, exklávy oddělené od zbytku chorvatského území nedlouhým pásem hercegovského pobřeží kolem letoviska Neum.

Toulky pelješackou krajinou

Okolí Pelješace tedy tvoří Neretvanský záliv (přiléhající na druhém břehu k deltě řeky Neretvy) a Malostonský záliv (ideální k surfování) na severu. Dále jsou to ostrov Šipan na jihovýchodě, Mljetský a Pelješacký průliv na jihu a ostrovy Mljet, Korčula a Hvar v Jaderském moři.

Úzký profil poloostrova charakterizují četné zátočiny s nádhernými plážemi, hornatá krajina a bohatá flóra i nečekaná fauna (promyky a šakali). Nejvyšším bodem je Sveti Ilija, zvaný též Zmijsko Brdo, 961 m n. m. K nejvýznamnějším letoviskům patří Kučište, Lovište, Orebič, Viganj, Žuljana a Trpanj, pravidelnou lodní přepravou ostrov spojující s pevninským městem Ploče. Z obce Prapratno jezdí trajekty na sousední Mljet.

  • Neváhejte tedy a navštivte Pelješac v Dalmácii.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím