Pazin

Lokalita: Chorvatsko Istrie Pazin
Typ: Město

Náš názor

Pazin, kus historie v centru Istrie

Historické městečko Pazin v srdci Istrie se proslavilo ve verneovce Nový hrabě Monte Cristo. Vzpomínáte si, jak se Matyáš Sandorf a Štěpán Báthory vrhli z vězení Pazinského hradu do Pazinské jámy?

Pokud některá obec leží skutečně uprostřed Istrijského poloostrova, pak je to jedině Pazin. Posuďte sami: vzdušnou čarou je to z něj do Poreče (západní pobřeží) i do Rabacu (východní pobřeží u Kvarneru) shodně zhruba 26 kilometrů. Stejně daleko (asi 40 kilometrů) jsou odsud regionální metropole Pula na jihu i Rupa na severu, kde u slovinských hranic končí chorvatská dálnice A7.

Kolem Pazinu se daří adrenalinu

Pazin (kolem 5 tisíc obyvatel) vznikl už v prvním tisíciletí, ve 14. století patřil Habsburkům, ještě ve středověku byla postavena pevnost (Pazinski kaštel), dnes sloužící jako muzeum. Mezi světovými válkami ho ovládala Itálie. Dnes se jedná o hlavní město Istrijské župy. 

Zmiňovaná Pazinská jáma (Pazinska jama/Foiba) momentálně slouží především vyznavačům adrenalinových aktivit, kteří si zde mohou vyzkoušet zip-line apod. U Pazinu také končí nezatopený, 30 kilometrů dlouhý úsek údolí, které je ve své přímořské části nazýváno Limský fjord.

  • Neváhejte tedy a navštivte Pazin na Istrii.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím