Akvaparky, turistika a jiné aktivity a zábava na Istrii

Díky relativně nevelké rozloze Istrie jsou všechna zajímavá místa poměrně dobře a rychle dostupná. Vyberte si z široké nabídky sportovních a zábavních aktivit i vy!

Istrie, to je sport a pohyb

Na Istrijském poloostrově lze provozovat všechny myslitelné vodní sporty včetně potápění a rybolovu, tenis, plážový volejbal, kopanou, jízdu na in-line bruslích či basketbal. K dispozici jsou herny na bowling, squash, v hotelech najdete posilovny, kryté bazény a půjčovny sportovního náčiní. Jízdu na koni lze vyzkoušet na rančích v Ližnjanu a Manjadvorci.

Istrie2-aktivity-Odpocinkovy-raj-Brijuni-(4).jpg

K jedinečným atrakcím Istrie se řadí:

  • speleologické dobrodružství v jeskyni Pazin,
  • golfová hřiště Brijuni a u hotelu Kempinski v Savudriji kousek od Umagu,
  • zábavní centrum Green Garden v Pule,
  • lety na rogalech a paragliding,
  • jeskyně Baredine a sousední skanzen Traktor Story,
  • lanové parky v Umagu a Glavani,
  • akvagolf Peškera v Poreči.

Turistika a treking po Istrii

Často opomíjené vnitrozemí poloostrova i členité pobřeží si během dovolené na Istrii zaslouží alespoň jeden výlet. Inspirujte se celou řadou přírodně lákavých oblastí jako:

Brijuni – národní park rozložený na 2 větších a 12 menších ostrovech u jihozápadního pobřeží Istrie. Kromě nádherné přírody zahrnuje římské vily a chrámy z počátku letopočtu, pevnost Tegetthoff, safari park či rezidenci Josipa Tita, realizovanou dle projektu architekta Jožeho Plečnika.

Limský fjord – lodě s návštěvníky plující do ústí tohoto úzkého a protáhlého zálivu u Vršaru se často otáčejí už u tzv. „pirátské jeskyně“. Zkuste však někdy kolem fjordu projít pěšky. Trasa z Vršaru na severní okraj Rovinje měří 20 kilometrů a nabízí pohledy na vodní hladinu z výšky zhruba 100 metrů.

Učka – přírodní rezervace s nejvyšší istrijskou horou Vojak (1 401 m n. m.), na které stojí rozhledna. K dalším lákadlům tady patří průsmyk Poklon, kaňon Vela Draga nebo skalnatý Suhi Vrh.

Volme – pahorek na jihu poloostrova vysoký pouhých 68 metrů, přes který vede oblíbená cyklotrasa

Historické památky Istrie

Vzhledem ke svým dlouhým dějinám a propojení s kulturně bohatým benátským regionem ukrývá Istrie četné historické monumenty. Některé z nich jsou součástí seznamu UNESCO a přitahují tisíce turistů, za pozornost ovšem stojí i celá řada dalších, tak trochu zapomenutých.

NÁZEV POLOHA HLAVNÍ MAGNET ZAJÍMAVOST

Motovun

Vnitrozemí

Renesanční kostel sv. Štěpána

Výskyt lanýžů v blízkém Motovunském lese

Opatija

Východní pobřeží

12 km dlouhá promenáda

Šetaliště Franze Josefa, Klimatické lázně

Pazin

Vnitrozemí

Pevnost Pazinski kaštel

Odehrává se tu kniha Nový hrabě Monte Cristo od J. Verna

Poreč

Západní pobřeží

Eufráziova bazilika (UNESCO)

Nádherné Gradsko koupaliště

Pula

Jih

Velkolepý antický amfiteátr

Pulský filmový festival (červenec)

Rovinj

Západní pobřeží

Kostel svaté Eufemie

Akvárium ve Středisku pro výzkum moře

Vršar

Západní pobřeží

Bývalá biskupská rezidence kaštel Vergolini

Park soch Dušana Džamonji

Zábava a noční život na Istrii

Všechna větší istrijská letoviska jsou vybavena restauracemi, hospodami, vinárnami a kavárnami, kde si lze dát lehkou chuťovku nebo rovnou vydatný oběd. Nechybí ani diskotéky a různé kluby, v nichž do ranních hodin proudí živá zábava. Nejvíce jich najdete v Pule, Poreči, Rovinji, Umagu a dalších střediscích.

Istrie2-aktivity-Pazin-a-jeho-adrenalinove-okoli.jpg

Velmi časté je také pořádání festivalů, koncertů, lidových slavností a jiných veřejných akcí. Často se konají během chorvatských státních svátků. Na východním a severním okraji Puly vyrostly moderní nákupní galerie (Pula City Mall, Konzum atd.).

Akvaparky na Istrii

Nechce se ani věřit, že z celého chorvatského pobřeží doposud pouze na Istrii najdete moderní akvaparky západního střihu. Postarají se o zábavu vás i vašich ratolestí také v případě horšího počasí nebo přeplněné pláže.

  • Aquacolors – vodní svět mezi Porečí a Funtanou funguje od roku 2015. Jeho hlavní pýchu tvoří 500metrová líná řeka, jedna z nejdelších v Evropě.
  • Istrialand – první akvapark na Istrii byl otevřen v roce 2014 poblíž Novigradu. Návštěvník láká především na jeden z největších bazénů s umělým vlnobitím na starém kontinentu.

Tematické parky na Istrii

Severně od Vršaru otevírá pro celou rodinu své brány tematický zábavní park Dinopark Funtana. Kromě desítek (často pohyblivých) modelů dinosaurů a jiných živočichů ukrývá i menší lunapark, gastronomickou zónu či halu k pořádání kulturních akcí. V Poreči můžete zajít do pěkného mořského akvária s 25 expozicemi, za prohlídku stojí i Akvárium Pula umístěné v bývalé rakousko-uherské pevnosti. U Premantury se nachází „dinopark v přírodě“ realizovaný podle nálezu dinosauří stopy na ostrůvku Fenoliga. U Bale hraje všemi barvami zemědělský statek a zábavní park Histria Aromatica.