Rijeka

Lokalita: Chorvatsko Kvarner Rijeka
Typ: Město

Náš názor

Rijeka, netušená perla Kvarneru

Třetí nejlidnatější město Chorvatska (po ZáhřebuSplitu) a jeho největší obchodní i trajektový přístav Rijeka je plný historických památek, parků a turistických atrakcí. Nenechte se odradit jeho na první pohled průmyslovým charakterem, opak je pravdou – jedná se o velice příjemné místo s působivou přímořskou atmosférou.

Rijeka (kolem 130 tisíc obyvatel) zabírá několik kilometrů jadranského pobřeží v nejsevernější části Kvarnerského zálivu. Západním směrem na ni navazují obce Kastav, Matulji a především Opatija, která už leží na poloostrově Istrie. Východně najdete do pevniny hluboce zařízlý Bakarský záliv a za ním silnici na ostrov Krk i letovisko Crikvenica. Ve městě ústí do moře řeka Rječina, přitékající z kopců kolem národního parku Risnjak.

Tipy na toulky po Rijece

Malá osada stála na místě dnešní Rijeky už v dobách Římského impéria. Důležitým mezníkem pro její rozvoj byl rok 1717, kdy byla vyhlášena svobodným přístavem. Po první světové válce bylo město rozděleno na italskou a jugoslávskou část, teprve v roce 1947 se zcela stala součástí SFRJ.

S ohledem na svou dlouhou historii se Rijeka může pochlubit pamětihodnostmi jako antický oblouk, hrad Trsat, kruhový barokní chrám sv. Víta (městský patron), národní divadlo Ivana Zajca, palác Modello či kapucínský kostel. Nenechte si ujít ani procházku srdcem města kolem rušného bulváru Korzo a náměstí Jadranski trg.

V Rijece se pravidelně (leden, únor) koná vyhlášený karneval, nachází se tady nádherný fotbalový stadión Kantrida a navštívit můžete také jedinečné digitální planetárium.

  • Neváhejte tedy a navštivte Rijeku v oblasti Kvarneru.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím