Kde hledat Lago di Garda a více z jeho zeměpisu

Při pohledu do mapy vypadá Lago di Garda jako protáhlá kapka, sunoucí se z Alp severojižním směrem. Není to nijak nadsazené přirovnání: jezero stvořil v poslední době ledové Etschský ledovec, který zároveň vymodeloval tvar okolního údolí. Ve spojení se středomořským klimatem, které do oblasti proniká z jihu, vzniká jedinečná, rozmanitá krajina, ve které se mísí vysoké hory, palmy, pláže, horské potoky, prudká skaliska i poklidné sady a políčka.

Tvar a rozloha Gardského jezera

Největší italské jezero Lago di Garda měří na délku 52 kilometrů (od severu k jihu) a v nejširším místě takřka 17 kilometrů (mezi obcemi Padenghe sul Garda a Lazise). Jeho celková rozloha činí bezmála 370 kilometrů čtverečních, což jej řadí i mezi desítku největších evropských jezer mimo Rusko a Skandinávii. S 346 metry je v Itálii třetí nejhlubší (za Comským jezerem a Lago Maggiore).

Lago-di-Garda-Pohled-na-Gardske-jezero-od-severu.jpg

Gardské jezero leží v nadmořské výšce pouhých 65 metrů. Jeho severní, úzkou část obklopují alpské vrcholky přesahující vodní hladinu o více než 2 tisíce metrů; jezero zde proto silně připomíná fjord. Výsledkem jsou skutečně velkolepé a dramatické scenérie. Jižní část se naopak rozlévá v Pádské nížině a je už oním klasickým, poklidným jezerem.

Řeky a demografie Lago di Garda

Hlavní zdrojnicí jezera je říčka Sarca, ústící do něj mezi Riva del Garda a obcí Torbole. Na opačné, jižní straně z něj vytéká Mincio, která se po 75 kilometrech za městem Mantova vlévá do Pádu. V sousedním údolí, takřka rovnoběžně podél Gardského jezera (vzdušnou čarou jenom 10 kilometrů daleko), protéká velká řeka Adige.

Lago-di-Garda-Nekonecna-hladina-Lago-di-Garda,-pohori-Monte-Baldo-se-zveda-nalevo.jpg

Administrativně patří Lago di Garda pod regiony Trentino (na severu), Lombardie (na západě) a Veneto (na východě). Největšími sídly na jeho březích jsou Desenzano del Garda na jihu (necelých 30 tisíc obyvatel) a Riva del Garda na severu (necelých 20 tisíc obyvatel). K největším městům v jeho okolí patří Trentino, Verona a Brescia. Do Benátek i do Milána je to odsud po dálnici zhruba 150 kilometrů.