1. Fischer.cz
 2. Kypr
 3. Kypr
 4. Důležité informace

Důležité informace o Kypru

Covid-19, podmínky cestování Kypr

Načítám…
Kypr-Kypr-je-idealni-misto-k-dovolene,-proto-se-vyplati-vedet-i-par-praktickych-informaci.jpg

Jistě oceníte několik důležitých rad ohledně kyperských úřadů, zdravotnictví, cel či internetu. Jak se říká, lépe je být připraven, nežli zaskočen.

Státní zřízení

Od roku 1974 je ostrov rozdělen na řeckou a okupovanou tureckou část - jižní část zabírá prořecky orientovaná Kyperská republika.

Administrativní členění

Kyperská republika, v níž se nacházejí všechna významná turistická letoviska, se dělí do několika oblastí (např. Lemesos, Larnaka, Paphos) včetně hlavního města Nikósie.

Časový posun

Na Kypru je o hodinu více než v ČR a platí tam také letní časový posun.

 • Během zimního času: Kypr + 1 hodina
 • Během letního času: Kypr + 1 hodina

Úřední jazyk

Úředním jazykem v Kyperské republice je řečtina (slovníček zde).

Měna a peníze

Kyperskou měnovou jednotkou je euro (€). Peníze si můžete vyměnit na recepci hotelu nebo v místních směnárnách. Na první pohled mají méně výhodný kurz, ale většinou již další poplatek nechtějí.

Banky mají lepší kurz, ale počítejte s poplatkem ve výši 1 %. Otevírací doba je zpravidla ve všední dny od 8.30 do 13.30 hodin. Výběrní bankomaty jsou vždy u konkrétní banky a fungují bez časového omezení. Cestovní šeky a eurošeky vám budou proplaceny do maximální hodnoty 220 €.

Komunikace

Internet

Mnohé hotely nabízejí hostům bezdrátové připojení k internetu. Ve většině měst a letovisek najdete také řadu internetových kaváren a i v místních barech a tavernách se můžete připojit.

Pošta

Služeb pošty můžete využít každý pracovní den v době od 7.30 do 13.30 hodin, ve středu výjimečně i v odpoledních hodinách. Poštovní známky do destinací v Evropě stojí 0,45 eur za pohled a mimo poštu je lze zakoupit spolu s pohledem.

Poštovní schránky jsou žluté a jsou v každém letovisku. Pohledy pošlete i přímo z hotelu prostřednictvím recepce. Na svou listovní zásilku nezapomeňte napsat název státu, raději v angličtině (The Czech Republic pro Českou republiku). Je třeba počítat s delší dobou doručení.

Telefonování

Nejvýhodněji se na Kypru dá volat ze sítě veřejných automatů, které fungují na předplacenou kartu. Telefonovat můžete také z veřejných telefonů na poštách nebo z hotelu. Nejpohodlněji se lze telefonicky spojit pomocí vašeho mobilního telefonu. Před cestou na dovolenou si u svého operátora aktivujte roaming pro volání a textové služby v zahraničí. U předplacených karet se rovněž u operátora informujte o metodě zpětného volání.

Kypr-Zajistete-si-kontakty-na-spravne-urady.jpg

Důležitá čísla

 • Policie: 112
 • Hasiči: 112
 • Záchranná služba: 112

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky na Kypru

Embassy of the Czech Republic
18 Kyriakou Matsi Avenue
Victory Tower, 2nd Floor, office # 202
Ayioi Omologites
1082 Nicosia
Web: www.mzv.cz/nicosia
E-mail: nicosia@embassy.mzv.cz
Telefon: 00357 22 421 118
Nouzová linka: 00357 993 56 380

Zdravotní péče

Kypr má vynikající středomořské podnebí. Před dovolenou nebudete potřebovat žádná očkování ani zvláštní opatření. Lékařské ošetření je na Kypru na profesionální úrovni.

Zelený kříž na bílém podkladě označuje lékárny. Většina léků na Kypru je bez lékařského předpisu, lékárníci vám mohou pomoci jen při drobných problémech. Některé lékárny jsou otevřeny i 24 hodin.

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Pokud jste si prostřednictvím Cestovní kanceláře FISCHER uzavřeli cestovní pojištění u ERV Evropské pojišťovny, kontaktujte v případě zdravotních obtíží vašeho průvodce nebo linku asistenční služby EuroAlarm Asistence.

Pečlivě si uschovejte veškerá potvrzení od lékaře. Na základě podmínek sjednaných ve smlouvě vám po návratu pojišťovna náklady spojené s ošetřením uhradí. Pokud máte uzavřené cestovní pojištění u jiné cestovní pojišťovny, postupujte dle jejích pokynů.

I na Kypr s cestovní lékárničkou

Na dovolenou na Kypru se určitě vybavte repelentem, prostředkem zklidňujícím štípnutí hmyzem a základními léky. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit prostředky proti horečce, na žaludeční obtíže, proti nachlazení či zánětu.

Celní předpisy

Bez povinnosti proclení můžete na Kypr dovézt (netýká se osob mladších 17 let):

 • 1 litr lihovin,
 • 2 litry vína,
 • 0,6 litru parfému,
 • 200 kusů cigaret,
 • 50 kusů doutníků nebo 250 gramů tabáku,
 • domácí i zahraniční měnu.

Zcela zakázáno je dovážet:

 • střelné zbraně, vystřelovací nože a dýky,
 • pirátské nosiče jako CD, audio a videokazety,
 • mléko a mléčné výrobky,
 • maso, rostliny a chovná zvířata.

Přísně zakázán je vývoz starožitností z ostrova, s výjimkou povolení kyperské Archeologické služby. Výrobky vysoké hodnoty zakoupené na Kypru je vhodné celně deklarovat.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Kypru.)