Doprava po Mexiku. Vlaky, taxi, autopůjčovny, cyklistika

Mezistátní letiště Aeropuerto Internacional de Cancún pro oblast Mayské riviéry se nachází jižně od Cancúnu. Počtem 25 milionů přepravených cestujících za rok 2019 patří mezi nejvytíženější v Mexiku i v celé Latinské Americe.

Železniční doprava Mexiko

Cestovat vlakem po Mexiku si mohou dovolit jen odvážnější povahy. Jedná se sice o levnější způsob dopravy než autobus, turistům se však příliš nedoporučuje. Jediný vlak první třídy jezdí na trati Chihuahua al Pacífico (El Chepe) mezi městy Chihuahua a Los Mochis, který navíc projíždí jednou z nejkrásnějších krajin na světě. Součást trasy tvoří speciální turistická linka Copper Canyon (druhou takovou je Tequila Express u Guadalajary).

Veřejná autobusová doprava na mexickém pobřeží

Zaručeně nejlevnější a zároveň pohodlný způsob přepravy po Mexiku představuje autobus. V zemi si konkuruje více autobusových operátorů, proto se vyplatí porovnávat ceny. Při výběru jednoznačně platí úměra, čím dražší, tím luxusnější. Na dálkových linkách jezdí nejkomfortnější vozy, spojení mezi menšími městečky zajišťují autobusy druhé třídy.

Doprava-autobus.jpg

JízdenkaCancúnu stojí zhruba 9 pesos a koupíte ji na hlavním nádraží nebo u řidiče. Zastávky najdete v podstatě na každém rohu. V ostatních letoviscích Mayské riviéry jsou ceny ještě příznivější, obvykle se jízdné pohybuje od 3 do 5 pesos. Z Playa del Carmen se můžete vydat například do Tulumu, Chetumalu, Cancúnu, Meridy, Valladolidu nebo Chichén Itzá.

Taxi v Cancúnu a na Mayské riviéře

Taxi v turistických oblastech Mexika je bezpečné. Není třeba se obávat, na mnoha místech v centrech měst a letoviscích navíc funguje kamerový systém. Pravdou ale je, že některé taxi může být předražené a taxikáři nejsou vždy zrovna přívětiví, odmítnete-li akceptovat jejich cenové podmínky.

Ceny

Turistům řidiči často účtují i dvojnásobně vyšší sazby než místním, na ceně se tedy dopředu rozhodně dohodněte. Nejdražší ceny vás čekají v Cancúnu, v ostatních letoviscích Mayské riviéry jsou sazby přijatelnější. V Cancúnu například zaplatíte za cestu z hotelu do centra města nejčastěji okolo 180 pesos, v Playa del Carmen stojí jedna kratší jízda od 50 do 100 pesos (ceny z roku 2020).

Ceny se nepočítají za kilometr, ale podle zón, i když někteří taxikáři s vámi mohou podniknout okružní jízdu po letovisku a požadovat vyšší částky. Chcete-li ušetřit, rozhodně:

  • využijte hotelové taxi nebo vůz stojící na pevném stanovišti, kde obvykle bývají uvedeny i orientační ceny,
  • se zeptejte několika řidičů, za kolik vás odvezou přímo na místo určení,
  • si ověřte cenu u řidiče ještě před nasednutím,
  • plaťte v místní měně, při platbě dolary se sazba může zvýšit až o 50 %.

Obvykle se taxikářům nechává spropitné okolo 5 pesos, případně pár drobných navíc za pomoc se zavazadlem. Není to ale povinnost.

Půjčovny aut, motocyklů a skútrů v Mexiku

Chcete-li poznat i odlehlejší místa Mexika, je cestování po vlastní ose dobrý způsob, připravte se ale, že si připlatíte. Zaměřte se na mezinárodní půjčovny aut, které nabízejí prověřené vozy a cena půjčovného zahrnuje i pojištění. Obvykle se na pobřeží částky za jednodenní pronájem auta pohybují okolo 500 pesos. V případě motocyklů a skútrů je cena o poznání příjemnější, například v Playa del Carmen vyjde jednodenní pronájem na 30 až 40 pesos.

Doprava-auto.jpg

Půjčovny vyžadují platný řidičský průkaz, věk minimálně 21 let a vlastnictví kreditní karty. Špatný stav některých vozovek zahrnuje i nejrůznější výmoly a nerovnosti. Benzínové pumpy stojí podél hlavních silnic.

Dopravní předpisy

Pravidla provozu jsou obdobná jako v České republice. V Mexiku se jezdí vpravo a značení vzdálenosti je v kilometrech. Za jízdy musíte používat bezpečnostní pásy, alkoholu se samozřejmě vyhýbejte. Maximální povolená rychlost ve městech je 30-50 km/h, na hlavních silnicích 80-120 km/h.

Cyklistika na mexickém pobřeží

Kultura jízdy na kole je v Mexiku dosud v plenkách, byť množství cyklistických tras pomalu roste. Kromě běžných půjčoven kol na pobřeží (nepočetných, avšak kvalitních) vznikají i první sdílené půjčovny.

Nejlepší cyklistické cíle v Quintana Roo

Pokud jste opravdu náruživými cyklisty a nechcete brázdit pouze promenády a okolí letovisek, zamiřte za mayskými pamětihodnostmi do vnitrozemského Cóba. Cestou uvidíte překrásnou přírodu a v cíli vás čeká nejvyšší pyramida na Yucatánu. Jen kousek od letoviska Tulum se přímo nabízí vyjížďka na poloostrov Boca Paila v biosférické oblasti Sian Ka'an. Úchvatná zeleň a pohledy na tyrkysové odstíny Karibiku ve vás zanechají vzpomínky na celý život.

Doprava-kolo.jpg

Vítr ve vlasech, barevné domky a panoramata Karibiku si vychutnáte na ostrůvku Isla Mujeres, který nabízí oázu klidu i při návštěvě v hlavní turistické sezóně. Výjimečný zážitek za krásami mexického pobřeží přinášejí projížďky po ostrůvku Holbox u severního okraje Yucatánu v přírodní rezervaci Yum Balam. Pravidelné trajekty k němu plují z města Chiquila, kam jezdí autobus z Playa del Carmen.

Výletní plavby a trajekty na blízké ostrůvky

Lákají vás panenské ostrůvky poblíž pobřeží? Podnikněte výlet mexickými trajekty. Plavba z Playa del Carmen na Cozumel či z Cancúnu na Isla Mujeres trvá v obou případech okolo 20 minut, na Isla Contoy o něco více. Z obou přístavů se nejčastěji pořádají také výletní plavby, poznávací okruhy lodí i výpravy za šnorchlováním v Karibiku.