Jak se zabavit na Samosu?

Recko-8-Samos-Vyuzijte-vsech-lakadel-ostrova-Samos.jpg

Sport, turistika, nákupy, výlety, dobré jídlo, večerní zábava – nic z toho není na Samosu problém. Nabízíme stručný přehled aktivit, které si tady během své letní dovolené můžete dopřát.

Sport a pohyb

Windsurfing

Ostrov Samos je řazen mezi pět nejlepších windsurfařských míst v Řecku. Pokud jste začátečníci, můžete absolvovat kurz v anglickém nebo německém jazyce. Samozřejmostí je zapůjčení vybavení i s neopreny, trapézami a botami všech typů a velikostí.

Vodní sporty

Samos, stejně jako ostatní řecké ostrovy, nabízí široký výběr vodních sportů včetně wakeboardingu, jízdy na vodních lyžích, člunech a kajacích, šnorchlování nebo potápění.

Pěší turistika

Ostrov nabízí spoustu možností pro pěší výlety všech druhů a náročností i kratší pohodové procházky zejména v severní části ostrova. Poznáte tak krásy nádherného pobřeží s divokými plážemi a horami v pozadí. Na túru se lze vydat individuálně i s průvodcem.

Cykloturistika

Další skvělou možností, jak poznat ostrov, jsou výlety na kole. Ta se dají půjčit v mnoha větších letoviscích. Cyklostezky tu nejsou pravidlem a je nutné dávat pozor především při jízdě po státních silnicích.

Nakupování a utrácení

Obchody jsou na Samosu v provozu po celý týden kromě neděle. Otevírací doba je většinou od 8.30 do 14.00 a od 18.00 do 21.00 hodin, v pondělí, ve středu a v sobotu pouze dopoledne, v hlavní sezóně až do půlnoci. Z potravinářského zboží lze doporučit nákup oliv, výtečného olivového oleje, medu, místního sladkého vína a jako upomínkové předměty např. keramiku.

Trhy

K typickému dárkovému zboží na tržištích a v obchůdcích na Samosu patří sladké samoské víno, olivy, keramika a textilní výrobky.

Suvenýry

Pro Samos je typické tkalcovství, hrnčířství a výroba keramiky s pestrými barvami a designem. Klasickým suvenýrem jsou proto nádoby „maskara bardak“ nebo „dikia koupa“, dále textilní výrobky a z potravin samozřejmě olivy, olivový olej a med. Z vinné révy se na ostrově vyrábí mnoho druhů vín a likérů, z nichž nejznámější je sladké muškátové víno Samos Nectar či suché víno Samina. Vína ze Samosu jsou používána dokonce jako mešní vína ve Vatikánu.

Kde a čeho se dobře najíst?

Pro Řeky je hodování společenskou záležitostí. Přesně podle toho k vám budou přistupovat i v tavernách, pokud zajdete na oběd nebo večeři. Dobrá rada zní: vyhraďte si na jídlo dostatek času. Jídelní lístky v restauracích bývají přeloženy do několika jazyků. Informace o řeckých jídlech a nápojích naleznete v sekci „Kuchyně“.

Řekové se sice za spropitným nehoní, ale je zvykem dávat menší obnos ve výši zhruba 10 %, pokud jste s obsluhou spokojeni. Spropitné se personálu nechává při odchodu na stole. 

Zábava a noční život

Pokud se chcete bavit i večer, na Samosu budete ve svém živlu. Kavárny, taverny i bary najdete v každém turistickém středisku. V hlavní sezóně bývají navíc otevřené dlouho do večera. Chcete-li prožít noc v rytmu tance s řeckou moderní muzikou, navštivte některou z diskoték ve větších centrech (Samos, Pythagorion, Karlovassi). Noční život Řeků začíná až kolem půlnoci a končí v ranních hodinách. Podívejte se také, kdy se slaví řecké státní a náboženské svátky, které doprovází celá řada oslav.