Thassos - Limenas

Podrobné informace

  • 30 °C červenec / srpen *
  • 26 °C červenec / srpen *
  • 1EUR/27,025CZK

* průměrné teploty

Thassos, dovolená bohatá na kulturu i zážitky

Hlavní město a ostrovní přístav Thassos (Limenas) se rozkládá na severním pobřeží Thassosu, od zbytku ostrova odděleném zeleným pásem kopců a pahorků. Leží zhruba 8 kilometrů od řecké pevniny, vystupující z hladiny Thráckého moře za ostrůvkem Thasopoula. S městečkem Keramoti na protějším břehu, ze kterého to je kousek na Mezinárodní letiště „Alexandra Velikého“ Kavala, ho spojují pravidelné lodní a trajektové linky.

I v Limenas si užijete hezké pláže

Současné Limenas, administrativní a obchodní srdce ostrova, se nachází poblíž někdejšího antického centra Thassosu. Z jeho významu vyplývá největší rozsah služeb ze všech zdejších středisek a zároveň množství starověkých památek ve městě i v jeho okolí. Navíc lze v dosahu využít řady menších pláží, zvláště v lokalitách Markyammos (na východě) a Nisteri (na západě).

Přímo v Limenas najdete dvě pěkné městské pláže. Severovýchodně od přístavu se táhne nevelká, asi 200 metrů dlouhá Limenas Beach s kompletní výbavou lehátek a slunečníků, občerstvovacích barů, restaurací, toalet a půjčoven sportovního vybavení. Infrastrukturou poněkud chudší, avšak delší Papias Beach západním směrem od přístaviště naopak nabízí více volného místa a klidu.

Další rekreační střediska poblíž Limenas

Co dělat v Limenas a jak si dovolenou užít

Nejvíce turistů v Limenas míří do historického centra u zbytků antických přístavů (obchodního a vojenského s obrannými věžemi mezi mramorovou hradbou). Ve městě obdivují:

  • Agios Nikolaos – starobylý kostel zasvěcený sv. Mikulášovi z roku 835, stojící na troskách starověkých chrámů,
  • agoru – ruiny antického městského tržiště s obchody, sloupovými halami, obytnými domy a nádvořím lemovaným kolonádou zdobenou oltáři a sochami,
  • archeologické muzeum – mezi množstvím sošek, mincí a dalších artefaktů vyniká 5 metrů vysoká socha mladíka nesoucího berana stará asi 2 600 let,
  • divadlo – kamenná scéna z 3. stol. před n. l. pro 3 000 diváků, Římany užívaná k zápasům gladiátorů, dnes dějiště letních koncertů a antických představení,
  • Vatopediou (Kalogeriko) – klášter z 19. století vedle přístavu.

V kopcích nad městem (137 m n. m.) se tyčí antická akropolis s nádherným výhledem a se zbytky chrámů Poseidóna, Dionýsa, Athény a Apollóna. K návštěvě zve i umělá jeskyně s basreliéfem ze 4. stol. před n. l. zobrazujícím kozlí podobu Pana, boha pastevců, stád a pastýřské hudby. Dále od města stojí nejstarší kostel na ostrově Agios Ioannis Antzoussis. A prozkoumat můžete i další zajímavosti ostrova:

Zpět na přehled informací o Thassosu a nabídku zájezdů.

Zobrazit podrobné informace