Triglav

Lokalita: Slovinsko Slovinsko Triglav
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Hora Triglav, symbol Slovinska

Zásluhou 2 864 metrů nad mořem se magický Triglav pyšní titulem „nejvyšší bod Slovinska“. Hora nazvaná podle starodávného slovanského boha Trihlava se dostala i na slovinskou vlajku a státní znak.

Triglav se vypíná v Julských Alpách v severní části Slovinska. Okolní štíty jako Rjavina (2 532 m n. m.), Tosc (2 273 m n. m.), Kanjavec (2 569 m n. m.) či Veliki Pihavec (2 419 m n. m.) převyšuje o více než 200 metrů. Dobře se k němu dostanete po silnici č. 206 od lyžařského střediska Kranjska Gora (parkoviště u značené trasy R13) či z obce Mojstrana (chata Aljažev dom). Přístup od dálnice A2 přes jezera Bled a Bohinj lze doporučit pouze pokročilým turistům.

Triglav a jeho ledovec

Triglav tvoří součást Triglavského národního parku (slovinsky Triglavski narodni park, plocha 840 kilometrů čtverečních), jediného ve Slovinsku. Roste v něm vzácná květena jako triglavský hořec a triglavská růže, ve vyšších polohách se daří modřínu a kosodřevině.

Prvovýstup na Triglav se uskutečnil v roce 1778. Na severním, obtížně přístupném severním svahu dokonce zůstávají zbytky původně mnohem většího ledovce Zeleni sneg. Další atraktivní hory ční i ve zbývajících alpských skupinách Slovinska. Jedná se o Karavanky (nejvyšší vrchol Stol – 2 236 m n. m.) a Kamnicko-Savinjské Alpy (nejvyšší vrchol Grintovec – 2 588 m n. m.).

  • Neváhejte tedy a vyrazte k Triglavu ve Slovinsku.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím