Poloha a geografie Almeríe

Almería se nachází na jihu Pyrenejského poloostrova. Patří mezi osm provincií španělské autonomní oblasti Andalusie. Almería sousedí na západě s další andaluskou provincií Granada, na severu a na východě s autonomní oblastí Murcia a na jihu je omývána Alboránským mořem, nejzápadnější částí Středozemního moře.

Spanelsko-12-Almeria-Polopouste-a-more-jsou-typickymi-prvky-almerijske-krajiny.jpg

Území provincie o rozloze 8 774 km2 je plné geografických kontrastů: vyprahlé pouště střídají úrodná území, na hornatá pohoří navazují dlouhé písečné pláže. Pobřeží Costa de Almería kolem mysu Cabo de Gata tvoří skalní útesy a oblázkové pláže střídající se s pásy pouštního písku navátého z vnitrozemí. Ohraničují jej města Pulpí na východě a Adra na západě.

Do almeríjských hor a pouští

Almería nabízí bohaté přírodní krásy. Je protknutá horami ve vnitrozemí i u pobřeží. Největším pohořím je Sierra Nevada, o níž se Almería na západě dělí se sousední Granadou, s nejvyšším vrcholem Chullo o výšce 2 609 metrů. Poušť Tabernas o rozloze 11 625 hektarů mezi pohořím Sierra de los Filabres a Sierra de Alhamilla ve střední části provincie je jedinou na evropském kontinentu.

Dalším přírodním klenotem oblasti je kras v Sorbas na jihovýchodě, vytvořený dlouhodobým působením dešťové vody do sádrové skály. Na jihu se táhne široké údolí řeky Andarax a na severu řeky Almanzora.

Hospodářství a populace Almeríe

V celé provincii žije přes 700 tisíc obyvatel. V poslední době mezi nimi výrazně stoupá podíl přistěhovalců ze zahraničí. Hlavním městem je Almería, známá také jako „ciudad del moro“, tedy maurské město. Kromě menších sídel a klidných letovisek vás Almería okouzlí půvabnými rybářskými vesničkami, dlouhými bílými plážemi, průzračnou vodou a plážičkami ukrytými mezi skalami.

Nejdůležitější položku ekonomie tvoří vedle turistického ruchu zemědělská výroba, především pěstování zeleniny v četných pařeništích. Podstatný je také rybolov a produkce mléka, hovězího i vepřového masa.