Monastir

Lokalita: Tunisko Tunisko - pevnina Monastir
Typ: Město

Náš názor

Prezidentovo město Monastir

Rodiště prvního tuniského prezidenta Habiba Bourguiby, osmistěnný minaret Bourguibovy mešity vysoký 41 metrů, Muzeum islámského umění v Ribatu, to všechno je Monastir. A ještě mnohem více: za návštěvu stojí i okolní pláže, přístaviště nebo lunapark pro nejmenší SpringLAND.

Monastir (asi 100 tisíc obyvatel) leží v jižní polovině zálivu Hammamet u břehů Středozemního moře. Je to zhruba 20 kilometrů jihovýchodně od Súsy a 162 kilometrů jižně od Tunisu. Dobré dopravní spojení sem zajišťuje mezinárodní letiště, železniční trať i blízká dálnice A1.

Proč se vydat do Monastiru

Caesar zřídil v Monastiru svůj první tábor, odkud podnikal válečná tažení po Africe. V 6. století zde Byzantinci založili klášter (monastér), z něhož se zřejmě odvozuje současný název města. Největší tahák představuje Mauzoleum Habiba Bourguiby a jeho rodiny z roku 1963, nádherná čtvercová stavba s pozlacenou kopulí. První tuniský prezident je vní i pohřben.

Klášter Ribat z roku 796 je nejstarší dochovanou stavbou islámského raného středověku v oblasti Velkého Maghrebu. Sídlili v něm ozbrojení mniši a bránili pobřeží v době křižáckých válek. V současnosti slouží k natáčení filmů (Ve tři čtvrtě na dvě před Kristem, Život Briana), k výhledům do okolí ze strážní věže a k pořádání představení v rámci tzv. Monastirského festivalu. Za dominantu Monastiru lze považovat i Bourguibovu mešitu s modlitebnou až pro tisíc osob, vstoupit do ní však smí pouze muslimové.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím