Bodrum

Lokalita: Turecko Egejská riviera - Bodrum Bodrum
Typ: Město

Náš názor

Bodrum, zázrak ze sedmi divů světa

Antické město Halikarnassos, dnešní Bodrum, patřilo díky svému mauzoleu k sedmičce divů starověkého světa. Přičtete-li k tomu Muzeum podmořské archeologie či Palác kárské princezny, je jasné, že ho během dovolené v Turecku rozhodně musíte navštívit.

Bodrum (zhruba 40 tisíc obyvatel) leží u Egejského moře na jihu egejské oblasti, zároveň je jedním z center celé Egejské riviéry. Z města jsou blízko letoviska jako Bitez, Turgutreis či Gundogan, ale také řecký ostrov Kos. Okolní krajina je hornatá, východním směrem se zvedají pohoří překonávající tisícimetrovou výšku.

Mauzoleum v Halikarnassu

V bodrumské Svatopetrské pevnosti najdete věž s dobovou mučírnou nebo Muzeum podmořské archeologie s velkou sbírkou amfor. Unikátní expozicí vzácných klenotů hrobu princezny a výtečně dochovaného, tzv. skleněného vraku ztroskotané lodi převážející náklad islámského skla, se pyšní Palác kárské princezny. Kromě toho si můžete odpočinout ve stylové „anglické hospodě“.

Vynechat byste neměli ani mauzoleum v Halikarnassu, jeden ze sedmi divů světa a do konce 12. století dominantu Bodrumu. Z monumentální hrobky, měřící neuvěřitelných 46 metrů, sice zbyly jen základy, přesto stojí dosud za to. Základna měla rozměry 30 krát 40 metrů a tvořilo ji 36 sloupů na podstavci o tvaru hranolu a výšce 20 metrů. Satrapa (místodržící král) Mausolus a jeho žena (a zároveň sestra) Artemisia II. byli pohřbeni ve dvojici sarkofágů z alabastru zdobených zlatem.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím