Alanya

Lokalita: Turecko Turecká riviéra Alanya
Typ: Město

Náš názor

Alanya, krásné pláže i starobylé památky

Kdysi to bývalo městečko malé, nepříliš atraktivní. Zemědělství a rybolov tady však v 60. letech minulého století nahradil cestovní ruch a Alanya je dnes známá jako jedno z nejvyhlášenějších turistických letovisek Turecké riviéry.

Alanya (kolem 400 tisíc obyvatel) se rozkládá na východě Antalyjského zálivu, pod horami Geyik Daglar. Její historická část leží na kopcovitém poloostrově zasahujícím do Středozemního moře. Do velkoměsta Antalya s mezinárodním letištěm se snadno dostanete po rychlostní silnici, lemující všechna zdejší význačná přímořská letoviska jako Lara, Side či Belek.

Jaké turistické cíle nabízí Alanya

Oblast Alanye byla osídlena již ve starší době kamenné. V římském období se díky příhodné poloze na skalnatém výběžku a díky svému přístavu stala oblíbeným útočištěm pirátů a rebelů. Dnes město berou útokem turisté a v jeho okolí se rozprostírají největší turecké banánové plantáže.

K hlavním památkám Alanye patří pevnost Kale s tzv. vnitřním hradem, dvojicí cisteren na vodu z římského období, mauzoleem Aksebe, mešitou Süleymaniye a troskami byzantského kostela a seldžuckého karavanseráje. Nad přístavem se tyčí nepřehlédnutelná Červená věž (Kizil Kule) z roku 1226. Její vnitřní prostory zaplňuje etnografická expozice, za krásným výhledem na přístav a město z cimbuří musíte vyšlapat 78 schodů.

K dalším atrakcím města se řadí krápníkové jeskyně Damlatas s 95procentní vlhkostí a vysokou teplotou. Využívají se k léčebným pobytům pro astmatiky a ukrývají se nedaleko známé Kleopatřiny pláže. Podle místní legendy na ni dal egyptský písek dovézt sám Marcus Antonius, aby si tu jeho milovaná Kleopatra připadala jako doma.

Podobná místa