Důležité informace o Albánii

Covid-19, podmínky cestování Albánie

Načítám...

Projděte si malou encyklopedii zaměřenou na základní informace o Albánské republice.Albanie-dulezite-Dulezite-informace-o-Albanii.jpg

Státní zřízení

Albánie (Republika e Shqipërisë – Albánská republika) je parlamentní republika. Formální hlavou státu je prezident volený parlamentem, výkonnou moc má vláda a její předseda.

Administrativní dělení

Albánie se dělí do 351 obcí, 36 okresů a 12 krajů (prefektur): Berat, Dibrë, Durrës, Elbasan, Fier, Gjirokastër, Korçë, Kukës, Lezhë, Shkodër, Tiranë a Vlorë.

Státní jazyk

Úředním jazykem Albánie je albánština. Píše se upravenou latinkou.

Časový posun

Albánie se nachází ve stejném časovém pásmu jako Česká republika. Stejně tak používá přechod na letní čas.

  • Během zimního času: Albánie + 0 hodin
  • Během letního času: Albánie + 0 hodin

Měna a peníze

Zákonným platidlem v Albánii je albánský lek (1 ALL), v množném čísle lekë. Jedné setině leku se říká qindarkë. V oběhu se vyskytují mince o nominálních hodnotách 1, 5, 10, 20, 50 a 100 lekë a bankovky v hodnotách 200, 500, 1 000, 2 000 a 5 000 lekë.

Komunikační síť Albánie

Internet

Ve větších městech najdete internetové kavárny s rozumnou cenou za připojení, je však třeba počítat s jeho nižší rychlostí a s občasnými výpadky elektrického proudu. Lepší hotely disponují vlastní wi-fi sítí.

Pošta

Spolehlivost ani rychlost (dodání několik dní až týden do ČR) albánské pošty nedosahuje evropských standardů.

Telefonování

Pokrytí signálem GSM v Albánii se začíná přibližovat standardní úrovni, pozor však na jeho kvalitu a dostupnost v odlehlých oblastech a vysoko v horách.

Důležitá čísla

  • Mezinárodní předvolba Albánie: +355
  • Integrovaný záchranný systém: 112
  • Dopravní policie 126
  • Rychlá lékařská pomoc 127
  • Hasiči: 128
  • Policie (rychlý zásah): 129

Kontakty na úřady

Velvyslanectví ČR v Albánii

Zdravotní péče

Ve srovnání s ČR se úroveň albánského zdravotnictví pohybuje stále na velmi nízké úrovni. Zdravotnická střediska a nemocnice se sice nacházejí ve větších městech a turistických lokalitách, avšak bez vybavení dostatečným zdravotnickým materiálem a technikou. Ve státních zařízeních se za ošetření neplatí, ovšem v případě nemoci či úrazu je nutné léky a další léčebné pomůcky uhradit. Před dovolenou v Albánii se proto vyplatí sjednat si kvalitní zdravotní pojištění a vzít si s sebou všechny dlouhodobě užívané léky.

Celní předpisy Albánie

Na albánských hranicích probíhá běžná celní kontrola. Do země lze bez ohlášení dovézt maximálně 1 000 000 ALL, povinná směna valut se nevyžaduje. Při průchodu celní přepážkou musí mít každý cestující u sebe jen své vlastní zavazadlo.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Albánii.)