Podrobné informace

  • 31 °C červenec / srpen *
  • 0 °C červenec / srpen *
  • 100ALL/19,585CZK

* průměrné teploty

Tirana, dovolená s mnoha možnostmi

Albánská metropole Tirana (Tiranës) se rozkládá ve střední části země asi 35 kilometrů od břehů Jaderského moře. Městem protéká stejnojmenná řeka a její přítok Lana. Východním směrem se strmě zvedá malebné pohoří Dajti s jednou z mála lanovek v Albánii. Opačným směrem, ve vzdálenosti přibližně 17 kilometrů od centra, se nachází mezinárodní letiště Matky Terezy.

Kam se vydat za koupáním v Tiraně

Status hlavního města Albánie přebrala Tirana od Dürres až v roce 1925. Od té doby se rozrostla v moderní, pulsující město s moderními bulváry a s necelými 500 tisíci obyvateli. Předměstí mohou být chudá a omšelá, ovšem rušné ulice v centru jsou plné obchodů, restaurací a zábavy od rána do hluboké noci. Na turisty čeká řada hotelů, solidní infrastruktura, odpočinkové zóny, četné atrakce v kopcovitém okolí a dobře dosažitelné mořské pobřeží. Tirana sice neleží přímo u moře, ovšem díky dálnici SH2 se k Jadranu u letoviska Durrës dostanete zhruba za půl hodiny. Poměrně dobře dostupné jsou pláže okolo střediska Shengjin na jihozápadě, zato na vyhlášené pláže Albánské riviéry je to docela daleko. Toužíte-li po ochlazení a vodních radovánkách, rozhodně navštivte akvapark Magic Blue Waters v areálu obchodní galerie City Park Albania (12 kilometrů západně).

Další rekreační střediska poblíž Tirany

Zábava, památky a atrakce na procházce Tiranou

TiranaV Tiraně se vyplatí užít si společenský život a ochutnat místní gastronomii, které vévodí podniky rychlého občerstvení s širokou nabídkou kebabu. K největším turistickým tahákům patří Edhem Beyova mešita na Skanderbegově náměstí, katedrála sv. Pavla, socialistická budova národního muzea, mauzoleum Envera Hodži a moderní TID Tower. Na okrajích města stojí za návštěvu lokality přírodního a zábavního charakteru jako lesopark (Parku i Madh i Tiranës) s velkým jezerem a zoo.
Podívat byste se také měli alespoň na jedno z následujících zajímavých míst:
  • národní park Valbona s krásným horským údolím,
  • Berat s jedinečnou historickou architekturou (UNESCO),
  • ústí nejdelší albánské řeky Drin,
  • malebné Ochridské jezero.

Zobrazit podrobné informace