Historie Spojených arabských emirátů

První obyvatelé Manganu 

Již v 5. až 3. tisíciletí př. n. l žily v jihovýchodní části Arabského poloostrova kmeny zemědělců. Časem se dostaly pod vliv Mezopotámie, která s nimi čile obchodovala. V té době se oblast nazývala Mangan.

V 2. tisíciletí př. n. l. byl v oblasti nejvýznamnější obchod a mořeplavectví. Oblast platila za důležitou základnu mezi Asií (Indií a Čínou) a Středozemním mořem. Omán vyvážel měď a kadidlo.

Vrchol ománského obchodování s kadidlem směrem na sever nastal v období od 1. tisíciletí př. n. l. do 6. století n. l. Vládli Himjárovci v Džofaru, od 6. století Peršané na ománském pobřeží na území dnešních Emirátů.

Období rozkvětu islámské kultury

V 8.–10. století nastává rozkvět islámské kultury. Z Maskatu a Soharu se staly důležité přístavy, kde se obchodovalo s kadidlem, mědí, datlemi a s otroky. Dováželo se dřevo a porcelán.

Boj o území dnešních Emirátů

V rozmezí 11. až 15. století si Persie a další země v Orientu chtěly území dnešních Spojených arabských emirátů podmanit. V Ománu byla dokonce dočasně přerušena vláda imámů a námořní obchod. Ve 14. století přišly první zprávy o těchto krajích od cestovatele Ibn Battúty.

Pobřeží Arabského poloostrova v 18. století zabrali Arabové z vnitrozemí. Kmen Qasim založil Ras al Khaimah, kmen Bani Yas Abú Dhabi a Dubaj. Kmen Qasim napadl britské lodě, protože zásobovaly zbraněmi jejich nepřátele – rod Al-Busaid z Maskatu. Oblast dostala název Pirátské pobřeží.

Cesta k vzniku dnešní podoby státu 

První smlouva místních šejků s Velkou Británií o dosazení jejich zástupce do Sharjahu pochází z roku 1820. V letech 1835 až 1892 byly uzavřeny další dohody, které měly usnadnit obranu Indie a zrušit otroctví. Oblast dostala název Pobřeží smluv. Poslední smlouva znamenala pro šejky zákaz styků a obchodu se zahraničím. Jako protislužbu získali britskou ochranu.

Od roku 1951 probíhalo vyjednávání mezi šejky o spolupráci, vývoji a nezávislosti emirátů. Do téže doby se datují první nálezy ropy v Perském zálivu. Ropa se začala ve Spojených arabských emirátech těžit od roku 1960 a hospodářství země se začalo rychle rozvíjet.

Dne 30. listopadu opustili Britové zemi, dva dny nato (2. prosince 1971) vznikají Spojené arabské emiráty.


Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím