Pláže dělají dovolenou i v Chorvatsku

Chorvatské pobřeží je mimořádně členité, pouze jediná země v Evropě – Norsko – má břehy ještě členitější. Táhne se od mysu Savudrija na severu k mysu Oštri na jihu země. Pobřežní čára pevniny je dlouhá 1 777 kilometrů, pobřežní čára ostrovů má dokonce 4 058 kilometrů.

Najdete tady snad všechny typy pláží - písečné, oblázkové i skalnaté. Přes sto z nich a na dvacet marin je oceněno prestižní Modrou vlajkou. Které se řadí mezi nejznámější, nejkrásnější a nejvyhledávanější?

Plaz-Baska-v-Chorvatsku.jpg

Punta rata

Nádherná pláž s bílými oblázky u letoviska Brela. Hojné borovice, na mnohých místech poskytující příjemný stín, daly vzniknout zdejšímu reklamnímu sloganu „S hlavou ve stínu, tělem na sluníčku a nohama ve vodě“.

Zlatni rat

Tato proslulá oblázková pláž ve středisku Bol na ostrovu Brač zdobí snad každý chorvatský propagační materiál. Má tvar „kosy“ a na její špičce se kamínky přesypávají vždy tím směrem, v němž fouká vítr a přichází vlny.

Zrće

Zásluhou obrovského množství diskoték a barů je tato pláž na ostrovu Pag označována za „chorvatskou Ibizu“. Sjíždí se sem obrovské množství mladých lidí, aby si užili nekonečnou zábavu.

Gornja Vala

Jedna z nejpěknějších pláží na Jadranu se rozprostírá u letoviska Gradac na Makarské riviéře. Tvoří ji písek, kamínky a sklání se nad ní borovice vytvářející příjemný stín.

Veli Žal

Oblázková pláž táhnoucí se v zátoce Sunčana Uvala u střediska Mali Lošinj na ostrově Lošinj. Vzhledem k pozvolnému přístupu do moře je velmi vhodná pro rodiny s dětmi.