Praktické informace pro pobyt na Cookových ostrovech

Nenechte se zaskočit místními zvyklostmi a rozdíly proti tuzemským poměrům. Připravte se, že na Cookových ostrovech mají jiné typy zásuvek a pitná voda z kohoutku neteče.

Elektrický proud

Napětí v elektrické síti (240 V, 50 Hz) je stejné jako na Novém Zélandu a v Austrálii. Pro využití tříkolíkových elektrických zásuvek se vybavte příslušným adaptérem. V některých resortech můžete využít i koncovky 110 V pro holicí strojky.

prakticke_informace_1011433324.jpg

Pitná voda

Voda z kohoutku na Cookových ostrovech je k pití nevhodná, a to ani po převaření. Vodovodní potrubí bývá většinou už starší a ocelové a pozinkované trubky často korodují. Ačkoliv existují tablety na čištění vody, doporučuje se konzumovat pouze vodu balenou. Pozor si dejte také na led v nápojích.

Cookovy ostrovy dlouhodobě bojují s nedostatkem vody, která se získává z jižních a severních ostrovů. Jižní ostrovy využívají povrchovou vodu z potoků a pramenů v údolí, severní ostrovy sbírají vodu dešťovou a čerpají z podzemních zdrojů.

Bezpečnost a kriminalita

Kriminalita je na Cookových ostrovech minimální a výjimečné jsou i drobné krádeže. Přesto dbejte základních zásad bezpečnosti. Cenné a drahé věci neponechávejte bez dozoru na pláži, v otevřeném voze nebo volně na hotelovém pokoji. Vše si raději bezpečně uložte do trezoru včetně hotovosti a dokladů. Pokud budete chtít cestovat po ostrovech, mějte na paměti, že místní policie se nejčastěji setkává s krádežemi z úložného prostoru skútrů.

Opalování

Vzhledem k tropickému klimatu a velmi teplému počasí obzvlášť během hlavní sezóny byste měli dbát zásad zdravého slunění a opalování. Samozřejmostí jsou ochranné opalovací krémy s vysokým faktorem zejména ze začátku pobytu. Krémem se mažte několikrát denně a po každém koupání. Nepodceňujte pokrývku hlavy, sluneční brýle a pijte dostatek nealkoholických nápojů. Přes poledne na přímé slunce raději nechoďte.

Na Cookových ostrovech na opalování „nahoře bez“ zapomeňte

Upozorňujeme, že opalování bez jakékoliv části plavek se netoleruje, a to ani v hotelech. Ostrované jsou silně nábožensky založeni a nahotu na veřejnosti považují za skandální.