Podnebí a počasí na Cookových ostrovech. Kdy jet na dovolenou?

Na dovolenou na Cookovy ostrovy kdykoliv

Nejlepší doba pro návštěvu Cookových ostrovů je po celý rok. Příjemných teplot a slunce si můžete užívat i mimo hlavní turistickou sezónu. Pokud plánujete návštěvu severních ostrovů, nejpříznivější počasí panuje od poloviny května do října, kdy je nejtepleji, vítr vane mírný a deště jsou sice intenzivní, ale krátké. Obdobně je tomu na jižních ostrovech, kde jsou teploty jen o málo nižší, stále ale více než příjemné.

Sezóna na Cookových ostrovech

Hlavní sezóna: polovina května až polovina října

Vedlejší sezóna: polovina října až polovina května

Teploty moře a vzduchu na Cookových ostrovech

Průměrná teplota moře od května do října: 21-24 °C

Průměrná nejvyšší teplota vzduchu od května do října: 24-26 °C

Podnebí na Cookových ostrovech: celoročně příjemně letní

Cookovy ostrovy leží v Tichém oceánu jižně od rovníku a vyznačují se tropickým klimatem s obdobím dešťů od prosince do března. Letní měsíce od června do září mají pravděpodobnost srážek nejnižší a délku slunečního svitu nejdelší. Nejvíce prší na severních ostrovech, jižní ostrovy jsou na srážky chudší. Zpravidla se ovšem nikdy nejedná o trvalý déšť, srážky jsou intenzivní, ale krátké, v období dešťů častější.

pocasi_518347444.jpg

Na jižních ostrovech (Rarotonga, Aitutaki, Atiu, Mangaia, Manuae, Mauke, Mitiaro, Palmerston a Takutea) je „nejchladnější“ léto (na Cookových ostrovech považované za zimu) a začátek podzimu, kdy se denní teploty pohybují průměrně okolo 21-22 °C. Také moře je v tomto období chladnější, stále ale pro koupání optimální. V červenci a v srpnu jsou na ostrově Rarotonga průměrná maxima okolo 25 °C, noční teploty mohou klesnout až k 15 °C. Od ledna do dubna nejvyšší teploty stoupají až k 28 °C. Co se týče srážek, nejčastěji prší od prosince do února, nejméně od června do září.

Severní Cookovy ostrovy (Manihiki, Nassau, Penrhyn, Pukapuka, Rakahanga a Suwarrow) blíže rovníku jsou teplejší, celoročně se průměrné teploty pohybují mezi 27-28 ° C. Rozdíl je v množství srážek, které jsou častější na západních ostrovech. Východní Cookovy ostrovy jsou vzhledem k poloze poblíž suchého souostroví Kiribati (které ovlivňují chladné větry vanoucí z Jižní Ameriky) na deště chudší. Moře u severních ostrovů je stabilně velmi teplé během celého roku, průměrně má voda 28 °C až 29 °C.

Hurikány na Cookových ostrovech

Cookovy ostrovy leží v jižní části Tichého oceánu, kde mohou přecházet hurikány jižního Pacifiku. Nejčastěji se tak stává v období od prosince do března, zřídka už od listopadu až do dubna. Hurikány se tvoří u severních ostrovů, odkud míří k jihu, v ojedinělých případech mohou zesílit a setrvat v místě vzniku. Projevují se jako bouře s extrémním větrem a často intenzivními srážkami. Naposledy se ničivé hurikány na ostrovech objevily v roce 1997 (Martin) a v roce 2005 (Percy).

Co s sebou do každého počasí?

Ať už se rozhodnete pro dovolenou na Cookových ostrovech v jakékoliv části roku, základem vašeho vybavení by mělo být:

  • lehké oblečení, optimálně z přírodních vláken,
  • pokrývka hlavy a sluneční brýle s ochranným filtrem,
  • svetr, mikina, případně tenká bunda na chladnější večery,
  • deštník či pláštěnka pro případ deště.