Poloha a geografie Toskánska a Elby je ve znamení hor

rozlohou 22 997 kilometrů čtverečních představuje Toskánsko pátý nejrozsáhlejší region Itálie. Hornatá a členitá Elba z něj zabírá 224 kilometrů čtverečních, což z ní po Sicílii a Sardinii dělá třetí největší italský ostrov.

Kde je Toskánsko a Elba

Toskánsko (italsky Toscana) se nachází na severozápadě Itálie u břehů Ligurského a Tyrhénského moře. Sousedí s regiony Ligurie, Emilia-Romagna, Marche, Umbrie a Lazio. Ostrov Elba, největší v národním parku Toskánské ostrovy, leží zhruba 10 kilometrů od pobřeží v Tyrhénském moři.

Toskansko-poloha.jpg

Toskánsko a jeho povrch

Prakticky celou toskánskou krajinu zabírají vrchoviny a pohoří, pouze v necelých 10 % krajiny se táhnou nížiny a roviny.

Horské jednotky v Toskánsku a na Elbě

Název Poloha Nejvyšší bod Nadmořská výška v metrech
Toskánsko-Emilianské Apeniny Sever Monte Cimone 2 165
Apuánské Alpy Severozápad Monte Pisanino 1 945
Toskánské Antiapeniny Jih Monte Amiata 1 738
Colline Metallifere Západ Cornate di Gerfalco 1 060
Monte Capanne Elba Monte Capanne 1 019
Chianti Středovýchod Monte San Michele 893

Nejznámější a zároveň i nejdelší řekou Toskánska je Arno (241 kilometrů), pramenící pod horou Monte Falterona, protékající přes Florencii a ústící do Ligurského moře poblíž Pisy. Největší jezero Lago di Bilancino nedaleko Prata má rozlohu 5 kilometrů čtverečních. Za jeho opak lze považovat unikátní poušť Accona jihovýchodně od Sieny.

Demografie Toskánska a Elby

Počtem obyvatel cca 3,7 miliónu se Toskánsko řadí na deváté místo v Itálii. V největším městě Florencii žije necelých 400 tisíc lidí, další významná sídla jsou Pisa, Siena, Lucca, Livorno, Prato či Grosseto. Největší město na Elbě, přístavní Portoferraio, má asi 12 tisíc stálých obyvatel.