1. Fischer.cz
  2. Kypr
  3. Kypr
  4. Aktivity a zábava

Aktivity, zábava a zajímavosti na Kypru

Sporty na Kypru

Kypr omývá křišťálově čisté moře a vodní sporty jsou zde skutečným zážitkem. Vnitrozemí je ideální lokalitou pro milovníky kol a pěší turistiky. Pro náročnější jsou ideální stezky v pohoří Troodos nebo panenská příroda na poloostrově Akamas.

Potápění a podmořský svět

Kypr je vyhledávaným místem pro potápění a fotografování podmořského světa, který ukrývá podmořské útesy, prolákliny a kolonie korálů. Z živočichů jsou velmi fotogenické mořské sasanky, exoticky zbarvené ryby a korýši. U Larnaky potápěči vyhledávají torzo lodi Zinobia.

Windsurfing a vodní lyžování

Moderní vybavení pro windsurfing a vodní lyžování je k dispozici na všech plážích. Ideální povětrnostní podmínky jsou na blízkých mysech. Další adrenalinovou aktivitou je jízda na vodních skútrech a let padákem.

Kypr-Ostrov-Kypr-nabizi-spoustu-aktivni-zabavy.jpg

Cykloturistika

Kdo by si chtěl vyjet na kole a ze sedla se kochat místní krajinou, měl by se připravit na mnoho příkrých kopců. Kolo si lze vypůjčit téměř v každém letovisku na Kypru.

Doporučujeme vyrazit do pohoří Troodos a Pentadaktylos, na poloostrov Akamas, k solným jezerům u Larnaky, na Curium u Limassolu nebo na mys Greco.

Extrémní sporty

Na pláži v Nissi si můžete skočit bungee jumping z výšky 45 metrů, příznivci rychlé jízdy vyplaví adrenalin při slingshot v Ayia Napě. Vystřeleni budete do výšky 100 metrů za 1,3 sekundy, samozřejmě připoutaní.

Wellness a spa

Kypr je proslulý svými lázněmi, které mají velmi vysoký standard služeb. Luxusní wellness centra najdete v nejlepších hotelech ostrova s krásnými a uklidňujícími výhledy.

Léčebné balíčky se specializují na omlazení a duševní relaxaci. Procedury se skládají z bahenních a řasových zábalů, aromaterapie, reflexologie, přírodní terapie a kosmetické péče. Vyhledávanou procedurou je zábal z trachany.

Nakupování a kyperské trhy

Centrální městský trh v Limassolu, který byl vybudován již v roce 1917, se rozkládá na 3 000 metrech čtverečních. Dříve tu byl čilý obchodní ruch, trh byl i kulturním a společenským centrem. Nyní se jedná o památkově chráněnou budovu, ale trhy zde probíhají stále.

Kypr-Na-Kypru-se-rozhodne-nudit-nebudete.jpg

Dalším známým kyperským trhem je trh na náměstí Ochi, pořádaný každou středu v oblasti mešity Bayraktar. Podle pověsti zde byl pohřben první turecký vlajkonoš, který sem v roce 1570 po dobytí města Turky vstoupil.

Nakupování v obchodech

Obchody jsou otevřeny denně od 8:30 do 19:30 hodin s polední přestávkou, která trvá od 13:00 do 16:00 hodin. Výjimku tvoří středy, kdy je otevřeno pouze do 15:00 hodin.

Suvenýry

Nejčastějšími suvenýry bývají výšivky, keramika a řezbářské výrobky. Světový věhlas mají krajky vyráběné ve vesnici Lefkara a výšivky s charakteris­tickými geometrickými vzory z Paphosu.

Oblíbené jsou také koberce z kozí srsti, měděné kotlíky, hrnce, ale také šperky za velmi příznivé ceny. Tradiční kapnistryn, ve kterém se v kyperských kostelech pálí olivové lístky, zakoupíte téměř ve všech obchodech.

Zábava a noční život na Kypru

Nejvyhledávanějším místem na Kypru, kde to v noci žije, je letovisko Ayia Napa. V ostatních střediscích lze večer strávit příjemnou večeří v místní taverně, a pak si zajít na skleničku do baru nebo na karaoke.

V Ayia Napě se nachází mnoho klubů, které hrají všechno možné, od hudby 80. let přes techno až po poslední moderní hudební směry. Nejvíce to v klubech žije kolem půl druhé ráno.

Zábavní parky na Kypru

Státní svátky na Kypru

1. ledna – Nový rok
6. ledna – Slavnost zjevení Páně, svátek Tří králů (Epifanie)
Březen/duben - Velikonoce
25. března – Den nezávislosti
1. dubna – Den boje za nezávislost Kypru
1. května – Svátek práce
15. srpna – Nanebevzetí Panny Marie
1. října – Den nezávislosti Kypru
28. října - „OXI“ (řecký odpor proti invazi 1940)
25. a 26. prosince – Vánoce