Příroda ve Španělsku

Rozmanitá, bohatá a pro našince celkem exotická, taková je příroda ve Španělsku. Díky blízkosti Afriky, několika vegetačním pásům a mnoha druhům, zavlečeným lidmi, tady objevíte nečekanou hojnost rostlinstva i živočichů.

Spanelsko-Bohata-spanelska-vegetace.jpg

Z patnáctky národních parků patří k nejvýznamnějším Sierra Nevada a Doňana v Andalusii a rezervace Cabrera na Baleárech. Obzvláště velká koncentrace chráněných území se nachází na Kanárských ostrovech, kde můžete navštívit parky Timanfaya, Teide, Garajonay a Caldera de Taburiente.

Lze si ve Španělsku utrhnout pomeranč?

Na severu Španělska a v Pyrenejích rostou hlavně listnaté a jehličnaté lesy s převahou buků, dubů, kaštanů, moruší, hlohu, černého bezu, vřesu a kapradin. Centrálnímu Španělsku dominují pastviny s mnoha léčivými rostlinami, suchomilnými trávami a trnitými stromy. Regiony na jihu jsou bohaté na vláhu, proto se tady daří ovoci jako pomerančům a citrónům, palmám, hroznovému vínu a piniím. V Granadě dokonce rostou i olivy a túje, typické spíše pro severní Afriku.

Stejně pestrá je také španělská fauna. V Pyrenejích žijí vlci, rysové, kozorožci, kamzíci a divočáci, na nebi krouží supi a orli. Velkou část území obývají menší savci jako zajíci, lišky a jezevci, řeky jsou plné ryb. V oblastech u Středozemního moře můžete potkat lasičky, ještěrky a dokonce i dikobrazy nebo šakaly. Raritou je magot bezocasý žijící na Gibraltaru. Jedná se o jedinou evropskou opici.