Aktivity a zábava na Gran Canarii

Spanelsko-05-Gran-Canaria-Na-Gran-Canarii-se-rozhodne-nudit-nebudete.jpg

Gran Canaria sice není největším z Kanárských ostrovů, ale je tím nejnavštěvovanějším. Nabízí velká, turisticky vybavená letoviska i krásu přírody ve vnitrozemí. Za návštěvu stojí zejména hlavní město Las Palmas  plné kulturních a architektonických památek. Zajímavých míst je tu ale celá řada.

Stejně tak byste neměli vynechat ochutnávku španělské kuchyně v místních restauracích. Zejména čerstvé ryby a mořské plody tu umí připravit naprosto výtečně. Na Gran Canarii se také výborně nakupuje. Většinou jsou to spíše levnější suvenýry, ale výběr je obrovský a jako vzpomínku na dovolenou si alespoň drobnost určitě pořiďte.

Sport během dovolené na Gran Canarii

Adrenalinové a vodní sporty

Na Gran Canarii jsou ideální podmínky pro surfování a to jak pro úplné začátečníky, tak pro zkušené surfaře. Příznivý vítr přeje i windsurfingu - v městečku Pozo Izquierdo se konají i mezinárodní soutěže. Kdo těmto sportům nevládne, může využít služeb nejednoho školícího střediska.

Golf

Na Gran Canarii se golf hraje už přes 120 let. První hřiště tu spatřila světlo světa už na konci 19. století. Díky příznivému podnebí se tu hraje bez přestávky celý rok. Místní golfová hřiště hostí několik národních a mezinárodních turnajů a uspokojí i náročnější golfisty. Mezi nejznámější patří golfová hřiště Maspalomas, Tauro, Salobre.

Cyklistika

Vzhledem k náročnosti terénu a ideálnímu klimatu ostrova přijíždějí na Gran Canarii trénovat i profesionální cyklisté z celé Evropy.

Potápění

Na Gran Canarii sice nejsou možnosti šnorchlování srovnatelné například s populární Marsa Alam v Egyptě, na druhé straně otevřený oceán poskytuje větší bohatství fauny a flóry a tím pro mnohé i lepší zážitek.

Krásy mořského světa můžete pozorovat po celém pobřeží ostrova Gran Canaria. Zkoumat mořský život můžete sami, nebo lze využít školu potápění. Tam vám zapůjčí výbavu a naučí vás pohybovat se pod vodní hladinou.

V hloubce může být v oceánu viditelnost klidně i 25 metrů. Vždy je samozřejmě lepší, pokud si najdete místo, kde není písčité pobřeží. Vhodných lokalit je kolem ostrova hned několik, doporučujeme ale vyrazit do míst bez turistů i místních obyvatel. K nejlepším lokalitám patří například oblast Maspalomas, Arguineguín/Anfi, Puerto Rico/Amadores nebo Mogán/Taurito.

Vodní parky 

Oblíbený aquapark Aqualand leží nedaleko Campo Internacional v Maspalomas. Užijete si řadu vodních atrakcí v čele s umělým vlnobitím, skluzavky, restaurace, snack bary i obchody. 

Wellness a spa 

Už v druhé polovině 19. století začal být ostrov vyhledávaným místem pro relaxaci a odpočinek. Návštěvníci z celé Evropy se koupali v léčivých vodách ve starých lázních Azuaje a Los Berrazales. V 60. letech 20. století vzniklo na Gran Canarii zdravotní středisko na dunách – Maspalomas. Lázně na dunách byly slunečním terapeutickým centrem, které využívalo ideální kombinace slunce a písku. Dnes už je recept na zdraví doveden k dokonalosti – řada wellness & spa center využívá nejmodernější kosmetické a wellness procedury. Zeptejte se na recepci vašeho hotelu, určitě vám doporučí možnosti v okolí.

Nakupování na Gran Canarii

Obchody

Menší obchody se základními potravinami a suvenýry najdete v každém letovisku. V turistických střediscích supermarkety a další prodejny otevírají celý den včetně víkendů. Některé obchody ale dodržují siestu mezi 13. a 17. hodinou a v neděli mají zavřeno. Ceny jsou v supermarketech srovnatelné s ČR, v klasických obchodech o něco málo vyšší. Pozitivní zpráva zní, že na všech Kanárských ostrovech včetně Gran Canarie je benzín levnější než u nás.

Trhy

Nejvýhodněji nakoupíte na trzích. Jestli máte rádi čerstvou zeleninu a ovoce, není nic lepšího než zajít právě na trhy. Oblíbené trhy zvané mercadillo najdete na Gran Canarii téměř ve všech větších oblastech. V ostatních částech ostrova se pořádají každou neděli. Kromě ovoce a zeleniny tam seženete výšivky, keramické zboží, kožené výrobky nebo malé hudební instrumenty timples. Typickou místní specialitou je banánový likér a rum s medem.

Suvenýry z Gran Canarie

Pletené zboží a Timple

Tašky a klobouky z palmových listů, košíky nebo ptačí klece z rákosu se prodávají skoro všude na ostrově. Timple je hudební nástroj, který se podobá kytaře. Oproti ní je ale menší a nechybí na žádné kanárské slavnosti. 

Výšivky a keramika 

Velmi známé jsou kanárské ažurové výšivky, sloužící ke zdobení ubrusůy, deček, blůz a ložního prádla. Typické nádoby z Atalaya se vyrábí bez hrnčířského kruhu a působí tvarem i materiálem archaicky. 

Kanárské nož

Nůž kanárských vesničanů z Guía (cuchillos canarios) má velmi širokou střenku a vřetenovitou rukojeť vykládanou kostěnými, rohovými, stříbrnými a mosaznými proužky. Menší výrobky mohou sloužit také jako nože na dopisy. 

Bižuterie 

Přívěsky, brože a přezky k páskům většinou zdobí vzory guančských Pitanderas. 

Potraviny

Kupte a ochutnejte vynikající kozí sýr queso de flor, pikantní omáčky mojo nebo sladký Bienmesabe z Tejedy.

Nápoje 

Oblíbený rum s medem naleznete pod názvem Ron miel, za vyzkoušení stojí i banánový nebo mandlový likér.

Restaurace na Gran Canarii

Dobré restaurace najdete po celém ostrově. Španělská kuchyně je vyhlášená a obzvlášť tu stojí za to ochutnat čerstvé ryby a mořské plody jako krevety a chobotnice. Spropitné se nechává ve výši 5 až 10 procent z celkového účtu. Malé spropitné se dává taktéž pokojským, recepčním, číšníkům, řidičům autobusů, průvodcům a dalším pracovníkům v turistických službách.

Zábava a noční život 

Poutě, výstavy a místní festivaly mají na ostrově dlouhou tradici. Ve větších městech, hlavně na jihu, si můžete užívat party až do časných ranních hodin v barech, hospodách, klubech a na diskotékách. A podívejte se, kdy Španělé na Kanárských ostrovech slaví státní a náboženské svátky.