Cesme

Mapa

Podrobné informace

  • 34 °C červenec / srpen *
  • 24 - 28 °C červenec / srpen *
  • 1TRY/8,382CZK

* průměrné teploty

Cesme, dovolená na vlnách surfingu

Letovisko a město Cesme (Çeşme) se nachází na západním pobřeží stejnojmenného poloostrova, tvořícího výběžek velkého poloostrova Karaburun. Navazuje na něj rozsáhlá vilová obec Alacati. S velkoměstem Izmirem na východě (a mezinárodním letištěm İzmir Adnan Menderes Havalimani), vzdálenými asi 90 kilometrů, ho spojuje dálnice O-32. Opačným směrem vystupuje z Egejského moře řecký ostrov Chios.

plaze.jpgVe starověku se obec jmenovala Kyssos a za římské nadvlády Cysus, současné jméno jí dali až Turci. Cesme totiž znamená "kašna" a odkazuje na řadu osmanských fontán rozptýlených po městě. V současnosti se jedná o oblíbené rekreační středisko s perfektní infrastrukturou, četnými plážemi, pestrými možnostmi zábavy a mnoha zajímavými místy v okolí.

Pláže Cesme a surfování všude kolem

Členité pobřeží kolem Cesme lemují kilometry rozmanitých pláží různých velikostí, povrchů i vybavení. Největší pozornosti se těší písečná, 2 kilometry dlouhá a dozorem plavčíka vybavená Ilica Halk Plaji, za vyzkoušení však stojí i Boyalik Plaji, Saglik Plaji nebo Sera Beach. Cesme, zvláště oblast Alacati, se často zmiňuje jako windsurfingová a kitesurfingová metropole Turecka a jedna z deseti nejlepších surfingových destinací na světě.

Další rekreační střediska poblíž Cesme

Aktivity, pamětihodnosti a vybavení Cesme

Vynikající infrastruktura Cesme zahrnuje půjčovny automobilů, čerpací stanice, nemocnici, lékárny, banky a především kolem jachetní mariny množství obchodů a restaurací. K největším památkám se řadí hrad, socha sultána Cezayirliho Gazi Hasana, osmanský karavanseráj, pravoslavný kostel Ayios Haralambos a řada tradičních osmanských domů. V oblasti fungují dva akvaparky (Aqua Toy City a Oasis), půjčovny sportovního náčiní a jiné služby. Na celodenní výlet lákají ojedinělé lokality jako:

Zobrazit podrobné informace