Cres

Lokalita: Chorvatsko Kvarner Cres
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Na ostrově Cres nemá místo kýč ani stres

Největší z chorvatských ostrovů Cres nabízí turistům jedinečnou kombinaci nepřeplněných pláží, historických městeček a nedotčené přírody. Během zastávky na něm doporučujeme výlet po hornatém severu, návštěvu stejnojmenného hlavního města a několik dalších zajímavých míst.

Cres (přes 3 tisíce obyvatel) se táhne severojižním směrem v oblasti Kvarnerského zálivuJadranu. Původně tvořil jeden ostrov se sousedním Lošinjem na jihozápadě, byl však od něj oddělen průplavem s otočným mostem. Západním směrem z moře vystupují břehy Istrie s letovisky jako Rabac, Medulin či Premantura, na východní straně jsou vidět ostrovy Krk, Rab a Pag.

Poznejte hlubiny jezera Vran i romantiku cresských pláží

S rozlohou 405,78 kilometrů čtverečních je Cres jen o něco málo větší než nedaleký Krk. Na rozdíl od něj má však velice protáhlý tvar dosahující délky 66 a šířky maximálně 12 kilometrů. Nejvyšší bod Gorice (648 m n. m.) zároveň poskytuje pěkné výhledy do okolí. Sladkovodní, přísně chráněné Vranské jezero patří k nejhlubším ve východní Evropě, dosahuje 76 metrů pod úroveň své hladiny a 50 metrů pod hladinu moře.

Nejvzácnější živočišné druhy tady nenajdete na souši, ale ve vzduchu a ve vodě: Cres je domovem vzácného supa bělohlavého a okolní moře obývá delfín skákavý. Ostrovní metropole Cres se pyšní starobylou částí ukrytou za hradbami a protkanou sítí živých, úzkých uliček. Za prohlídku stojí také víska Lubenice s blízkou romantickou pláží, nádherné městečko Osor a pohádkové pláže bez houfů rekreantů v zátočině svatého Blažeje nebo u tzv. Modré jeskyně.

  • Neváhejte tedy a navštivte Cres v oblasti Kvarneru.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím