1. Fischer.cz
  2. Egypt
  3. Poloha a geografie

Poloha a geografie Egypta

Nekonečná Sahara a majestátní Nil, to jsou dva přírodní fenomény, zásadním způsobem formující podobu Egypta. Největší písečná poušť světa zabírá naprostou většinu z jeho více než jednoho miliónu kilometrů čtverečních rozlohy. Západně od Nilu se rozprostírá jako hornatá Arabská poušť, východně od něj v podobě Libyjské pouště, kterou částečně pokrývají také písečná moře. Její součástí je i Kattarská proláklina, se 137 metry pod úrovní moře nejnižší místo země.

Egypt leží na severovýchodě Afriky, Sinajský poloostrov náleží již Asii. Na západě hraničí s Libyí, na jihu se Súdánem a na východě s Izraelem. Severně lemuje jeho pobřeží Středozemní moře. Celých 96 % rozlohy tvoří pouště, 4 % úrodná údolí podél Nilu.

Rudé moře, obklopené ze tří stran pouští, vzniklo asi před 40 miliony let. Tehdy se Arabský poloostrov oddělil od Afriky a umožnil vniknutí vod Indického oceánu do vzniklé průrvy. Moře je klidné v průměru jen 50 dní v roce.

Jak je dlouhý Nil

Druhá nejdelší světová řeka protíná Egypt z jihu na sever v délce zhruba 1 600 kilometrů. Do vyprahlé krajiny přináší tolik důležitou vodu, proto je celé nilské údolí hustě obydleno. Nejvíce obyvatel žije v nilské deltě, která je ústím veletoku do Středozemního moře.

Nachází se tam i největší egyptská města, desetimiliónová metropole Káhira a starobylá Alexandrie. Na horním toku je Nil spoután Asuánskou přehradou, vytvářející gigantické Násirovo jezero.

Egypt, země dvou kontinentů

Část vodní nádrže zasahuje do jižněji položeného Súdánu. Na západě Egypt sousedí s Libyí, na východě s Izraelem. Sinajský poloostrov, po němž se tato hranice táhne, již leží v Asii. Díky Hoře svaté Kateřiny (2 642 metrů) se navíc jedná o nejvýše umístěný egyptský region.

Egypt-Rude-more,-pisek-a-palmy,-to-je-Egypt.jpg

Předěl mezi Sinají a zbytkem Egypta, zároveň mezi Asií a Afrikou, tvoří Suezský průplav. Tento kanál, postavený roku 1869, umožňuje lodím snadno dosáhnout Rudé moře a dále Indický oceán, což výrazně zkracuje původní zdlouhavou plavbu kolem afrických břehů.

Vznik Rudého moře

Rudé moře, obklopené ze tří stran pouští, vzniklo asi před 40 miliony let. Arabský poloostrov se oddělil od Afriky a bylo tak umožněno vniknutí vod Indického oceánu do vzniklé průrvy. Moře je klidné v průměru jen 50 dní v roce.

Obyvatelé Egypta

Egypťané tvoří 95 % celkové populace. Mezi menšiny patří Núbijci, Berbeři, Beduíni, Arabové, Turci, Řekové a malé kmenové komunity jako Bejové a Domové. Úředním jazykem je arabština.

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím