Praktické informace Karpathos

Plánujete dovolenou na řeckém ostrově Karpathos? Přečtěte si několik upřesnění a rad ohledně elektrického proudu, kvality vody, bezpečnostní situace a dalších každodenních záležitostí, které se vás mohou týkat.

Karpathos-prakticke-informace.jpg

Elektrický proud Karpathos

Ve většině hotelů nebudete potřebovat adaptér, elektrické napětí je 220 V. K běžně používaným elektrickým zásuvkám patří typy C, E a F.

Pitná voda Karpathos

Voda na Karpathu je pitná po převaření. Na některých místech, zejména v hlavním městě Pigadia a jeho okolí, se na ulicích nacházejí fontánky a kohoutky s pitnou vodou, které využívají také místní.

Bezpečnost a kriminalita na Karpathu

Malebný Karpathos se považuje za bezpečný ostrov, stejně jako všude však preventivně dbejte opatrnosti na osobní věci a cennosti. Nenechávejte lehkomyslně své věci na pláži nebo v autě. Ztratíte-li cestovní doklady, neprodleně informujte delegáta CK FISCHER, aby se na policii včas vystavilo potvrzení o ztrátě dokladů.

Využijte hotelový trezor

Doporučujeme využít hotelový trezor, až na velmi vzácné výjimky dostupný na každém pokoji, někdy na recepci hotelu. Uschovejte si v něm veškeré cennosti včetně cestovních dokladů. Raději si udělejte jejich kopii a noste s sebou osobní informace a údaje na papíře.

Co dělat při poškození zavazadla

Jestliže během cesty došlo k poškození vašeho zavazadla nebo jeho obsah není v pořádku, podejte letecké společnosti reklamaci. Učiňte tak nejpozději do sedmi dnů, jinak ztrácíte nárok na kompenzaci. Bližší informace vám poskytne delegát CK FISCHER.

Opalování na plážích Karpathu

Vyhněte se přímému slunci mezi 10 a 15 hodinou, alespoň v prvních dnech pobytu na Karpathu, a na pláž si choďte užívat brzy dopoledne či pozdě odpoledne. Vždy používejte opalovací krém, nejlépe s vysokým ochranným faktorem, a pijte dostatek tekutin. Aby vám opálení déle vydrželo a neloupali jste se, kůži dostatečně hydratujte.

Jak se mluví na Karpathu

Úředním jazykem na Karpathu je novořečtina. Na školách se jako druhý jazyk vyučuje angličtina. Vzhledem k tomu, že ostrov v minulosti po dlouhou dobu patřil Itálii, hovoří řada místních skvěle italsky. Týká se to zejména starší generace, pro kterou byla výuka italštiny ve škole povinná.

V turistických oblastech se bez problémů domluvíte anglicky, někteří obyvatelé ovládají také němčinu. Řekové k psaní používají řeckou abecedu (tzv. alfabetu).