Počasí na Karpathosu: kdy jet?

Na plážovou dovolenou od června do poloviny září

Za sluncem, koupáním v moři a opalováním na pláži se na Karpathos vydejte mezi červnem a polovinou září. Pokud ale chcete mít moře prohřáté na maximální teplotu, vyberte si zájezd až od července. Na cestování po ostrově je vhodnější pozdní jaro, nebo brzký podzim.

Hlavní sezóna: červen až polovina září

Vedlejší sezóna: květen a polovina září až říjen

Teplota na Karpathosu: kolik stupňů má moře a kolik vzduch?

Průměrná teplota moře od června do srpna: 22-25 °C

Pocasi-N-Karpathos-more.jpg

Průměrná nejvyšší teplota vzduchu od června do srpna: 27-29 °C

Pocasi-N-Karpathos-vzduch.jpg

Pocasi-N-Karpathos-srazky.jpg

Podnebí na Karpathosu: v zimě na svetr, v létě na tílko

Ostrov leží v jihovýchodní části Egejského moře, v pásu subtropického klimatu s typicky středomořským počasím. Karpathos je však o něco sušší a vyprahlejší než zbytek souostroví Dodekanés.

Zima trvá od prosince do poloviny března. Denní teploty se pohybují v průměru okolo 14 až 16 °C, vzácné rtuť teploměru klesne pod 10 °C. V zimní období spadne největší objem srážek, vyskytují se často ve formě bouřek a někdy mohou být i vydatnější. V nižších polohách v podstatě nesněží a když, sníh okamžitě taje. Drží se pouze ve vysoko položených místech jako je nejvyšší vrchol Mount Lastos, který se tyčí 1215 metrů nad hladinu moře.

Jaro se probouzí od poloviny března. Srážek ubývá a začíná se oteplovat. Průměrné denní teploty v dubnu šplhají k 20 °C. Od poloviny května je znát vliv severozápadních chladných větrů zvaných meltémy.

Léto střídá jaro na přelomu června. Přeháňky už se vyskytují minimálně a teploty stoupají na 27 °C. Červenec a srpen jsou nejteplejšími měsíci roku. Obvyklá teplota činí 28 až 30 °C, ojediněle až 35 °C, a prakticky se neobjevují srážky. Letní vedra zjemňuje vítr meltémi, který navíc vytváří výtečné podmínky pro windsurfing a další vodní sporty. Moře je na koupání od července do září, v červnu bývá voda pro otužilejší plavce.

Od poloviny září nastává podzimní čas, který trvá až do konce listopadu. Ještě na začátku bývá velmi teplý a pokud vám nevadí větší oblačnost a občasný déšť, na dovolenou klidně odleťte i v druhé polovině září.

Co s sebou na větrný Karpathos

Karpathos značně ovlivňují meltémy, chladnější větry, které začínají foukat už v květnu. Nezapomeňte si proto přibalit větrovku, či jinou lehčí bundu, obzvlášť plánujete-li dovolenou už na jaře.

Bude se vám ještě hodit: 

  • Oblečení z lehkých a prodyšných materiálů,
  • kvalitní obuv na pláž i do vody,
  • pokrývka hlavy a brýle proti slunci,
  • lehká bunda, cestujete-li na jaře, nebo na podzim.

Počasí v ostatních letoviscích Řecka

Podívejte se také, jaké počasí vládne dalším řeckým ostrovům a destinacím na pevnině.

Počasí na řeckých ostrovech

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím